„Dokážeme pouze zmírňovat následky plynoucí z tepla a sucha právě využitím čerpadla, které nabírá vodu z rybníka a rozstřikuje ji na vodní hladinu. Tím dochází alespoň k lokálnímu okysličení vody,“ uvedl Nejman.
‚Naprostá katastrofa.‘ V Keni stěhovali 14 kriticky ohrožených nosorožců dvourohých, sedm jich uhynulo |
Zcela zabránit úhynu ryb podle Nejmana nelze a jediné, co by situaci zvrátilo, by byl dlouhotrvající slabý déšť a s ním spojené ochlazení. Vzhledem k tomu, že nadprůměrně teplé počasí má v Česku vydržet do konce srpna, zlepšení situace neočekává.
Problémem jsou pro ryby teploty vody, při kterých se ve vodě hůře rozpouští kyslík, hranicí je 26 stupňů Celsia. Rozpouštění kyslíku dále ovlivňuje tlak vzduchu nad hladinou.
„S ohledem na současnou situaci, kdy jsou průtoky v potocích na minimech a hlavní město sužují vysoké teploty, hrozí riziko úhynu na všech vodních plochách. Prozatím jsme však úhyny ryb v rozsahu, k jakému došlo na Čimickém rybníce, nezaznamenali,“ uvedl Nejman.
Skot uhynul ve vrstvě hnoje. Chovatel je podezřelý z týrání zvířat |
Mezi nejodolnější ryby patří karasi a líni, dobře zvládají aktuální podmínky i kapři nebo štiky. Naopak hůře snášejí vysoké teploty okouni a candáti. Lososovité ryby, například pstruzi a siveni, jsou ke změnám velice citlivé a ze všech ryb jsou podle Nejmana nejvíce ohrožené.
Současný stav způsobilo i počasí v minulých třech letech, které bylo teplé a suché, což vedlo ke snížení hladiny spodních vod. Spodní voda obvykle plní roli zásobárny pro potoky a řeky. Do vodních nádrží tak přitéká méně vody, což snižuje proudění vody a tím i její okysličování.