Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha zčervená, tamní vysokoškoláci budou studovat jen na dálku. Střední školy ne, opravil se Hřib

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s ochrannou ústní rouškou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s ochrannou ústní rouškou. | foto: ČTK

Praha Distanční výuka nebude v příštím týdnu zavedena v Praze na středních školách, ale pouze na vysokých školách, upřesnil svůj původní příspěvek na Twitteru primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Kdy přesně bude zavedena, neuvedl. Se záměrem zavést ji i na středních školách podle primátora nesouhlasili hygienici. Hřib také uvedl, že Praha bude mít na mapě regionů podle rizika nákazy červenou barvu.

Praha spolu s hygieniky tento týden rozhodla o nošení roušek i při vyučování. Ministerstvo zdravotnictví je následně od pátku zavedlo pro celou zemi. V hlavním městě je na tři desítky škol zasažených nemocí covid-19. Praha je pandemií nejpostiženějším regionem v zemi. 

„Hygiena nakonec nesouhlasí se zavedením distanční výuky na středních školách. Bude jen na VŠ. Já osobně si ale stojím za tím, že by to tak mělo být,“ uvedl Hřib. 

Pro distanční výuku na středních školách hygienická stanice podle primátora nevidí z epidemiologického hlediska nyní důvod. „Situaci vyhodnotí příští týden na základě dat od Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Z mého pohledu je však toto opatření nezbytné, a proto jsem jej navrhoval už na začátku tohoto týdne. Studenti na SŠ by zvládli distanční výuku bez problémů,“ řekl ČTK Hřib.

Podle čtvrtečního vyjádření ředitelky pražské hygieny Zdeňky Jágrové je v Praze koronavirem postiženo 29 škol a pozitivních dětí je 17 a pedagogů 14. Praha spolu s hygieniky tento týden rozhodla o nošení roušek i při vyučování. Ministerstvo zdravotnictví je následně od pátku ve třídách zavedlo pro celou zemi. 

Zákaz výuky na VŠ neplatí pro zkoušení, praxi a laboratorní práci

Zákaz přítomnosti studentů na pražských vysokých školách platný od pondělí 21. září se podle nařízení hygieniků nevztahuje na zkoušení do 10 lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci do 15 lidí a praktickou výuku. Možné jsou také individuální konzultace a návštěvy studoven a knihoven.

Většina škol nový semestr ještě nezahájila, učí se až od října. Někde ale končí zkouškové období. Zákaz prozatím platí do konce října. O uzavření škol informoval dopoledne primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Původně na twitteru napsal, že uzavřeny budou i střední školy, s tímto záměrem ale podle primátora nesouhlasili hygienici.

Praha je epidemií nejhůře postiženým regionem v Česku. Vedení města proto mimo jiné chystá tři nová odběrová místa pro testování na koronavirus. Budou v první a šesté městské části. Praha se potýká s nedostatečnou kapacitou odběrových míst, nyní činí 6600 odběrů denně. Po přestávce se v září rovněž začala scházet bezpečnostní rada. Nyní jedná zhruba v dvoutýdenních odstupech. 

Výběr informací o vývoji nákazy koronavirem v Praze

  • V Praze je podle epidemiologů současná situace s výskytem nákazy koronavirem nejhorší z českých regionů, nyní je na mapě okresů podle rizika ve druhém, tedy oranžovém stupni na takzvaném semaforu, kde se ocitla jako první. Do druhého stupně bylo hlavní město zařazeno už 28. srpna právě kvůli vysokým přírůstkům nakažených. Podle pátečního vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) bude mít Praha na mapě červenou barvu, která znamená narůstající nebo setrvávající komunitní přenos.
  • Z údajů pražské hygienické stanice vyplývá, že v Praze se do čtvrtečního podvečera nakazilo 8336 lidí (v České republice je celkem přes 44 000 infikovaných), z toho víc než dvě třetiny nakažených se už vyléčily a 116 lidí s covidem-19 zemřelo. Hlavní město je podle údajů ministerstva zdravotnictví jedním z regionů, kde v poslední době přibývá nakažených nejvýrazněji, denní přírůstky v posledních dnech překračují 300, rekordní bylo úterý, kdy za 24 hodin přibylo 372 případů.
  • Praha zavedla řadu opatření, měla i svá zvláštní pravidla, hlavně pro nošení roušek. Například od 1. července, kdy se celostátně uvolnila povinnost mít zakrytá ústa a nos, zůstalo povinné nošení roušek v metru. Od 1. září pak byly povinné nejen v přepravním prostoru, ale i ve vestibulech, lidé je museli mít i na Letišti Václava Havla a ve vnitřních prostorách nádražních budov. Situace se opět změnila od 9. září, odkdy začaly být roušky povinné v pražských obchodech a nákupních centrech.
  • Následující den 10. září začala platit povinnost zakrytí nosu a úst v celé ČR na úřadech, ve společných prostorách škol, v obchodech, firmách, kancelářích a všech dalších vnitřních prostorách. Od 14. září pak školáci i studenti středních a vysokých škol budou muset nosit roušky ve společných prostorech škol, tento týden pak Praha spolu s hygieniky rozhodla o nošení roušek i při vyučování. Ministerstvo zdravotnictví je následně od pátku zavedlo pro celou zemi.
  • První tři případy koronaviru se v ČR objevily 1. března. První pacient s nemocí covid-19 pak zemřel 22. března v pražské Nemocnici na Bulovce. Jednalo se o pětadevadesátiletého muže, který měl další přidružená onemocnění. Známým pražským pacientem se stal taxikář, který se ve Všeobecné fakultní nemocnici jako první v ČR léčil experimentálním lékem remdesivir.
  • Nákaza koronavirem se v červnu objevila i na magistrátu. Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) na svém facebooku potvrdil, že je pozitivní na covid-19. Do karantény šla zhruba padesátka lidí, včetně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). U nikoho se onemocnění nepotvrdilo. Už předtím bylo na magistrátu nakaženo několik úředníků, v odboru evidence majetku a v odboru územního rozvoje. Mezi známá ohniska nákazy v hlavním městě se zařadil například klub Techtle Mechtle nebo tréninkový kemp hokejové Slavie.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...