Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V přerovském „lazaretu“ žijí desítky bezmocných lidí v otřesných podmínkách

Česko

  13:28
OLOMOUC - Olomoucký krajský úřad zahájil správní řízení s provozovatelem ubytovny v Dluhonské ulici v Přerově, který do těchto prostor sváží nemocné lidi z léčeben pro dlouhodobě nemocné z celé republiky. Pacienti, mnohdy bez končetin či odkázání na přístroje, v ní žijí v otřesných podmínkách.

Přerovský „lazaret“ foto: Marie Šuláková

Podle úředníků není ubytovna registrována jako poskytovatel sociální služby, přesto prý podobné služby poskytuje. Pokud se podezření prokáže, hrozí provozovateli vysoká pokuta. Na otřesné podmínky lidí žijící v této ubytovně nedávno upozornila senátorka Jitka Seitlová. Obrátila se kvůli tomu i na ombudsmanku a ministra zdravotnictví.

V ubytovně žije zhruba 40 zdravotně postižených lidí z celé republiky. „Ubytovna není registrována jako poskytovatel sociální služby podle zákona o sociálních službách. Přesto jsou v ní ubytovaným klientům poskytovány služby, které svou povahou odpovídají činnostem, které mohou být zajišťovány pouze registrovaným poskytovatelem sociálních služeb,“ řekla v pondělí mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Podle úředníků bude však dokazování velmi složité i časově náročné. „Pokud bude ve správním řízení dokázáno, že provozovatel ubytovny poskytuje sociální služby bez příslušného oprávnění, bude mu uložena pokuta. Ta může dosáhnout až jednoho milionu korun,“ uvedla mluvčí kraje.

Přerovský „lazaret“
Přerovský „lazaret“
Přerovský „lazaret“
Přerovský „lazaret“

Totální selhání státní správy

Podle senátorky Jitky Seitlové je přerovský „lazaret“ totálním selhání státní správy v sociální oblasti. Seitlová poukazuje především na nevyhovující hygienické podmínky. Ubytovna přitom takto existuje už několik let. „Nic se s tím neděje, je to alarmující, není možné, aby tam ti lidé žili v takových podmínkách. Jsou to osoby bez noh, nesvéprávní, s umělými vývody, naprosto závislí na pomoci,“ řekla senátorka Seitlová. Obrátila se kvůli tomu na ombudsmanku, dopisem oslovila i ministra zdravotnictví a ministryni práce a sociálních věcí.

Situaci v ubytovně sledují také pracovníci přerovského magistrátu. Podle jejich informací bylo na konci ledna v ubytovně umístěno 88 lidí, z toho zhruba 35 se zdravotním postižením, kteří se sem dostali z ulice nebo z nemocnic, léčeben či azylových domů. Provozovatel se prý snaží lidem jejich tíživou sociální situaci řešit.

ČTĚTE TAKÉ:

„Zejména z podnětů sociálních pracovníků města Přerova je dlouhodobě a opakovaně poukazováno na podmínky, které jsou na ubytovně zjištěny. Byl informován finanční úřad, živnostenský úřad, stavební úřad, krajská hygienická stanice, krajský úřad, policie a podobně. Všechny uvedené instituce zde v rámci svých pravomocí opakovaně prováděly kontroly,“ sdělila vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci přerovského magistrátu Marta Šintáková.

Provozovatele ubytovny Pavla Mirgu se nepodařilo zastihnout. V tisku se hájí tím, že jen zaplnil mezeru v sociálním systému a postaral se o ty, kteří by jinak skončili na ulici. Provoz sociální ubytovny prý chtěl letos v červnu ukončit, obyvatele se mu však prý nedaří nikam umístit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!