Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V případu odmítnutí očkování dívky podala advokátka rodiny stížnost k Ústavnímu soudu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: MOUNTAIN HOME AIR FORCE BASE

České Budějovice Advokátka matky, která odmítla nechat svou desetiletou dceru naočkovat proti tetanu po zranění koněm, už podala stížnost k Ústavnímu soudu (ÚS). Důvodem je českokrumlovským soudem nařízené předběžné opatření, podle něhož musí dívka podstoupit vyšetření v nemocnici, řekla advokátka rodiny Zuzana Candigliota.

„Písemné odůvodnění stížnosti Ústavnímu soudu dodám v příštím týdnu,“ řekla. Dodala, že také podala žádost o zrušení soudem nařízeného předběžného opatření.

Kůň před 15 dny způsobil děvčátku tržnou ránu, kterou jí ošetřili v českobudějovické nemocnici. Doporučili očkování proti tetanu, které je v ČR povinné, ale dítě očkované nebylo. Matka vakcínu odmítla, přijala pro dítě jen antibiotika a imunoglobulin.

Zdravotníci dívku propustili na reverz s tím, že není v ohrožení života. Nemocnice ale později prostřednictvím odboru sociálně-právní ochrany dítěte iniciovala vydání předběžného opatření. Matka dcerku nepředala a ukryla, s očkováním nesouhlasí.

Dívka ve čtvrtek absolvovala vyšetření u dětského lékaře. Podle matky prokázalo, že dcera nemá žádné zdravotní problémy. Lékařskou zprávu následně Candigliota poslala českokrumlovskému soudu. „I když zruší předběžné opatření, stížnost k Ústavnímu soudu ponecháme,“ uvedla. Podle ní se jedná o precedens, který by se v budoucnosti mohl v případě nucení k očkování jiných dětí opakovat. „Zvažujeme také podání žaloby na českobudějovickou nemocnici, orgán sociálně-právní ochrany dětí i stát,“ řekla Candigliota. Českokrumlovský soud se podle mluvčího Jana Montaga žádostí na zrušení předběžného opatření zabývá.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Ryan Gosling (vlevo) s herečkou Emmou Stoneovou.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Ryan Gosling (vlevo) s herečkou Emmou Stoneovou.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

Ryan Gosling (vlevo) s herečkou Emmou Stoneovou.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!