12. února 2018 11:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Myslel jsem, že někomu vypadla taška,‘ vypověděl svědek v kauze pádu dítěte z vlaku

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Yan ReneltMAFRA

OLOMOUC/PRAHA Před tragickým pádem dvouletého dítěte z vlaku na Olomoucku si svědek všiml letícího předmětu z okna. Až poté se prý podle něj otevřely dveře. Vypověděl to v pondělí u olomouckého okresního soudu, který se okolnostmi tragédie zabývá. Jeho teorie popírá verzi žalobce, podle nějž dítě vypadlo z nedovřených dveří vlaku. O pádu dítěte z okna se mluvilo i těsně po nehodě, vyšetřování to nakonec vyloučilo.

Z usmrcení z nedbalosti se před soudem zodpovídá vlakvedoucí a průvodčí, podle žalobce nedohlédly na řádné uzavření dveří.

Svědek František Petraš v osudnou chvíli roznášel cestujícím nápoje. Se svým svědectvím vystoupil již loni v srpnu, tehdy řekl, že viděl z okna letící předmět. V pondělí své tvrzení zopakoval. „Stál jsem v chodbičce opřený o okno. Najednou se něco mihlo kolem vlaku, myslel jsem, že někomu vypadla taška. Viděl jsem otevřené dveře vozu. Tam jsem našel ženu u toalety. Ptal jsem se, jestli jí vypadlo zavazadlo, a ona odvětila, že jí vypadla dcera,“ uvedl Petraš.

Podle něj se dveře otevřely až poté, co ten „předmět“ dopadl na zem. Teprve poté prý slyšel ránu. „Domníval jsem se, že to byl pád toho zavazadla, ale to je nesmysl, to už bylo hrozně daleko. Domnívám se, že to byly ty dveře,“ uvedl Petraš. Podotkl, že v plné rychlosti otevřené dveře zavřel a šel hledat vlakvedoucí, v té chvíli někdo použil záchrannou brzdu.

„Nejdřív byl křik, řev a až poté rána z otevřených dveří“

Podobně vypovídala v pondělí i jeho spolupracovnice, která prý zaslechla podivný zvuk, znělo to jako rána na střechu a poté se ozval hrozný křik. Až poté se ozvala podle ní rána od otevřených dveří. „Nejdřív byl křik, řev a až poté rána z otevřených dveří,“ vypověděla žena.

O vypadnutí dítěte z okna se mluvilo také těsně po nehodě, poté inspektoři upřesnili, že vypadlo ze dveří. Podle žalobce Jaroslava Rašendorfera verzi o pádu dívenky z okna vyloučil i její otec. „Vím, že v první fázi byla verze vypadnutí dítěte z okna. V tom kupé byly děti spatřeny, jak mávají při odjezdu vlaku. Seděl tam však otec a ten řekl, že děti odešly s matkou na WC,“ řekl již dříve žalobce.

Odpovědnost nese vlakvedoucí a průvodčí

Podle státního zástupce za tragédii, které se stalo na trase z Luhačovic do Prahy na konci července 2016, nese odpovědnost vlakvedoucí a průvodčí, které nedohlédly na řádné uzavření dveří. Obě svou vinu popřely, odmítly, že by šlo z její strany o laxnost či nedbalost. 

Obou žen se v pondělí zastal i strojvedoucí. „Ty dveře po kontrole byly zavřené. Když jsme vyjížděli z nástupiště, dvakrát jsem se s vlakem lámal, než jsem najel do rovné koleje. Kdyby byly dveře otevřené, už by se to projevilo,“ uvedl strojvedoucí s tím, že situaci kontroloval z okna.

Soud v pondělí vyslechl v neveřejné části také jednoho z rodičů oběti, výpověď se uskutečnila prostřednictvím videokonference. Náhradu škody po obžalovaných rodiče nepožadují, dráhy se s rodinou již mimosoudně vyrovnaly. Podle jejich zmocněnce mají zájem na řádném vyšetřování celé události a zejména toho, aby se podobná událost opakovala.

ČTK

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz