29. března 2019 10:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V případu vojáka, který bojoval na Ukrajině na straně separatistů, vypovídají svědci

Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku u krajského soudu v Pardubicích,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku u krajského soudu v Pardubicích,... | foto: ČTK

Pardubice Výpovědí svědků pokračuje v pátek v Pardubicích soud v případu vojáka obžalovaného z teroristického útoku kvůli tomu, že se zapojil do bojů na Ukrajině na straně proruských povstalců. Vedle výpovědí v pátek zazněly i úryvky z takzvaného válečného deníku, který si bývalý příslušník chrudimského výsadkového praporu Erik Eštu napsal doma po příjezdu z Ukrajiny. Má dokládat, jak pomáhal gardistům, a končí slovy Konec dobrodružství.

„Pár věcí je přivymyšlených, aby to vypadalo zajímavě,“ řekl soudu Eštu, který v zahraničí pobýval zhruba měsíc v roce 2015 před nástupem do armády. Hrozí mu 12 až 20 let vězení. Eštu už dřív popřel, že by udělal něco z toho, co tvrdí obžaloba.

Po svědeckých výpovědí lidí, kteří ho znají, mají odpoledne před soud předstoupit znalci. Rozsudek se v pátek neočekává.

Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku na chodbě krajského soudu v...
Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku u krajského soudu v Pardubicích,...

Mezi svědky byl i Martin Škromovský, který s obžalovaným absolvoval v lednu 2016 výběrové řízení k výsadkářům v Chrudimi. Eštu neprošel, nevzali ho. „Patřil k těm slabším fyzicky i psychicky. Nikdy se ale nevzdal,“ řekl Škromovský. Mezi vojáky se podle něj o muži ale říkalo, že byl na Ukrajině.

Eštu v úterý u soudu řekl, že se do občanské války na Ukrajině zapojit nechtěl. Jel tam poznat zemi, odkud pochází jeho manželka, a navštívit kamaráda, kterého poznal v Praze.

Obžalovaný navíc sbírá historické a současné uniformy, nášivky a uniforma je jeho běžný oděv. Na videích, které byly první den součástí důkazního řízení, podle svých slov jen pózuje v polní uniformě a se zbraněmi nebo je v doprovodu několika separatistů. Při natáčení sám schválně zveličuje svoji roli. Na frontě tam nikdy nebyl, doněcké gardě nepomáhal, řekl soudu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz