Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V případu vojáka, který bojoval na Ukrajině na straně separatistů, vypovídají svědci

Česko

  10:33
Pardubice - Výpovědí svědků pokračuje v pátek v Pardubicích soud v případu vojáka obžalovaného z teroristického útoku kvůli tomu, že se zapojil do bojů na Ukrajině na straně proruských povstalců. Vedle výpovědí v pátek zazněly i úryvky z takzvaného válečného deníku, který si bývalý příslušník chrudimského výsadkového praporu Erik Eštu napsal doma po příjezdu z Ukrajiny. Má dokládat, jak pomáhal gardistům, a končí slovy Konec dobrodružství.

Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku u krajského soudu v Pardubicích, kde 26. března 2019 začalo hlavní líčení v jeho případu. Nynější voják chrudimského výsadkového praporu se podle obžaloby před vstupem do české armády zapojil do bojových akcí na straně takzvané Doněcké lidové republiky, kterou na Ukrajině vytvořili proruští povstalci. V zahraničí pobýval zhruba měsíc v roce 2015. foto: ČTK

„Pár věcí je přivymyšlených, aby to vypadalo zajímavě,“ řekl soudu Eštu, který v zahraničí pobýval zhruba měsíc v roce 2015 před nástupem do armády. Hrozí mu 12 až 20 let vězení. Eštu už dřív popřel, že by udělal něco z toho, co tvrdí obžaloba.

Po svědeckých výpovědí lidí, kteří ho znají, mají odpoledne před soud předstoupit znalci. Rozsudek se v pátek neočekává.

Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku na chodbě krajského soudu v...
Erik Eštu obžalovaný z teroristického útoku u krajského soudu v Pardubicích,...

Mezi svědky byl i Martin Škromovský, který s obžalovaným absolvoval v lednu 2016 výběrové řízení k výsadkářům v Chrudimi. Eštu neprošel, nevzali ho. „Patřil k těm slabším fyzicky i psychicky. Nikdy se ale nevzdal,“ řekl Škromovský. Mezi vojáky se podle něj o muži ale říkalo, že byl na Ukrajině.

Eštu v úterý u soudu řekl, že se do občanské války na Ukrajině zapojit nechtěl. Jel tam poznat zemi, odkud pochází jeho manželka, a navštívit kamaráda, kterého poznal v Praze.

Obžalovaný navíc sbírá historické a současné uniformy, nášivky a uniforma je jeho běžný oděv. Na videích, které byly první den součástí důkazního řízení, podle svých slov jen pózuje v polní uniformě a se zbraněmi nebo je v doprovodu několika separatistů. Při natáčení sám schválně zveličuje svoji roli. Na frontě tam nikdy nebyl, doněcké gardě nepomáhal, řekl soudu.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
LEPIČ 30. - 37.000Kč + 20.000Kč Nástupní bonus

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 37 000 Kč

Mohlo by vás zajímat