26. července 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V rámci dohody mezi EU a Ankarou si Česko přiveze 80 Syřanů. Výběr je v české režii

Děti uprchlíků v provizorním táboře u vesnice Idomeni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti uprchlíků v provizorním táboře u vesnice Idomeni | foto: Reuters

Povinné kvóty na přerozdělování migrantů se v zemích visegrádské čtyřky staly synonymem nefunkční Evropské unie, která nedokázala adekvátně reagovat na příliv uprchlíků. A Česko zase získalo pověst státu, který se v krizi neukázal jako dostatečně solidární.

Ministerstvo vnitra teď chce reputaci Česka jako země, jíž se cizinci vyhýbají obloukem, napravit. V rámci dohody mezi EU a Tureckem o výměně uprchlíků k nám chtějí české úřady dostat první migranty z tamních uprchlických táborů. Vyplývá to z pravidelné zprávy o migraci, kterou minulý měsíc schválila vláda. „Připravujeme přesídlení prvních 80 Syřanů z Turecka,“ potvrdila LN Hana Malá, mluvčí ministerstva vnitra. „Postupujeme důsledně, především v souvislosti s důkladnými bezpečnostními prověrkami všech osob, jejichž přesídlení je zvažováno,“ dodala.

Dorazí zřejmě koncem října

Přesný termín, kdy by se syrští uprchlíci měli v Česku objevit, není znám. Vládní zpráva o migraci počítá s tím, že by Syřané měli dorazit do čtyř měsíců, tedy do konce října.

Vše ale záleží na koordinaci. České úřady teprve před dvěma týdny dostaly od Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky složky migrantů, kteří o přemístění k nám projevili zájem. Podklady celkem 81 lidí teď na dálku prověřují tajné služby. Teprve pak se vnitro chystá vyslat přímo do Turecka své experty.