18. června 2019 15:11, aktualizováno  16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozsudek v Rathově kauze bude 26. června. Žalobce chce propadnutí celého majetku

David Rath. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA V kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, který spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě z korupce, rozhodne odvolací pražský vrchní soud ve středu 26. června. Soud v úterý dokončil výslechy svědků, poté zazněly závěrečné návrhy státního zástupce a obhájců.

Žalobce navrhl Rathovi trest propadnutí celého majetku, stejný trest chce i pro obžalované manžele Petra a Kateřinu Kottovy. S 8,5 a 7,5 lety odnětí svobody, které Rathovi a Kottovým loni v létě uložil Krajský soud v Praze, státní zástupce souhlasí.

Krajský soud Rathovi i Kottovým uložil v nepravomocném rozsudku propadnutí pouze části majetku. Kromě zpřísnění tohoto trestu chce žalobce pro Ratha i Kottovy také zákazy činnosti. V úterý u soudu přednesl jen závěrečný návrh, samotné odvolání přednášela jeho kolegyně minulé pondělí. Tehdy uvedla, že vyšší tresty žádá mimo jiné kvůli tomu, že Rath páchal trestnou činnost, i když netrpěl nedostatkem, naopak měl nadprůměrné výdělky.

Obhájci v úterý naopak v závěrečných návrzích žádali, aby soud případ vrátil ke Krajskému soudu v Praze, případně aby vrchní soud jejich klienty přímo zprostil obžaloby.

Rath své odvolání přednášel deset hodin

Vrchní soud začal odvolání projednávat minulé pondělí, v úterý jednal čtvrtý den. Rath své odvolání přednášel zhruba deset hodin, rozebíral jednotlivosti případu a vysvětloval, proč svědčí o jeho nevině.

Soud v úterý vyslechl několik svědků. Vypovídal například bývalý policista Libor Gregor, který v roce 2011 na Ratha kvůli podezření z korupce podal trestní oznámení. O majetkových poměrech bývalého hejtmana mluvili jeho bratr Michal a žena Eva. Ta se mimo jiné vyjadřovala k penězům, které při vyšetřování zadržela policie.

Rath čelí obžalobě z přijímání úplatků za zmanipulovaná výběrová řízení na získání zakázek Středočeského kraje. Krajský soud v Praze mu za to loni uložil trest 8,5 roku vězení. Někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr, kteří podle žalobců machinace s tendry organizovali, dostali tresty o rok nižší. Součástí jejich zatím nepravomocného trestu je i propadnutí majetku za desítky milionů korun. V kauze čelí obžalobě 11 lidí, všem krajský soud uložil podmíněné a nepodmíněné tresty.Ke slovu se pak na chvíli znovu dostal i David Rath, na tuto část ale soud z jednací síně vyloučil veřejnost. Odvolací senát chtěl také doplnit výslech jedné z obžalovaných, podnikatelky Lucie Novanské, jejíž firma tendry pro kraj organizovala. Vypovídat však odmítla.

Odvolací senát vedený Pavlem Zelenkou se kauzou zabýval už v roce 2015. Nepravomocný rozsudek, který ukládal Rathovi a Kottovým stejné tresty jako ten nynější, zrušil kvůli použití odposlechů. Nejvyšší soud však následně uvedl, že je lze použít jako důkaz.

ČTK