Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V Rittigově kauze má svědčit ‚Aneta‘. Borgula požádal o předvolání Jany Lütken

Česko

  7:43aktualizováno  7:59
Bylo to překvapení i pro zasvěcené. Státní zástupce Adam Borgula, který před soud dostal skupinu podnikatelů a právníků kolem Iva Rittiga v případu Oleo Chemical, požádal v lednu Městský soud v Praze, aby předvolal ke svědectví Janu Lütken.

Předvolaná k soudu. Češka s dánským pasem Jana Lütken se prý do České republiky v následujících měsících nechystá. Žije ve švýcarském kantonu Zug. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Jméno jednapadesátileté Češky s dánským pasem žijící ve švýcarském kantonu Zug, jednom z vyhlášených daňových rájů, již několikrát problesklo v nejasných souvislostech některých českých afér. Avšak veřejně a oficiálně zaznělo právě až z úst žalobce Borguly. Lütken se výzvě vyhnula s vysvětlením, že do Česka se v příštích měsících nechystá. Vyvstává ovšem otázka, kdo je a jakou roli hraje v Rittigově příběhu.

Jen málo Čechů zná prostředí švýcarského finančnictví tak dokonale jako ona. Do alpské země odešla dva roky před pádem komunistického režimu. Není jasné, zda s pověřením komunistických pohlavárů, nebo proti jejich vůli. Z materiálů, které se LN podařilo v uplynulých měsících nastřádat, vyplývá, že zlomový moment v jejím životě nastal v roce 1986. V lednu toho roku byl u pražské Státní bezpečnosti zaregistrován svazek s číslem 42763. Dle něho se Jana Řibřidová (příjmení Lütken za svobodna) stala kandidátkou tajné spolupráce s krycím názvem „Aneta“.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Facebook chce vidět emoce

Sociální síť nabízí nové ikony. Tlačítko „To se mi nelíbí“ ale chybí, důvodem může být šikana

Dosud mohl status typu „umřel mi pes“ či „právě jsme v nemocnici“ posbírat na Facebooku pouze reakce v podobě tlačítka „to se mi líbí“. Jenže právě u takovýchto příspěvků „lajky“ působily kontroverzně. Největší sociální síť proto teď přistoupila k revoluční změně, která v posledních dvou dnech vyvolala bouřlivé ohlasy uživatelů. K tlačítku s palcem nahoře nově přibylo pět dalších ikonek vyjadřujících emoce: Super, Haha, Paráda, To mě mrzí a To mě štve. Stačí přitom na profilu najet kurzorem na dosavadní tlačítko „To se mi líbí“ a vyjede plná nabídka všech nabízených emocí. O zavedení tzv. emotikonů se mluví už od loňského října, kdy je Facebook začal testovat u některých uživatelů.

  • Jak ke mně přilétlo Nabarvené ptáče

Když jsem poprvé slyšel, že Václav Marhoul chce zfilmovat slavnou knihu polsko-amerického spisovatele Jerzyho Kosińského Nabarvené ptáče, pomyslel jsem si: tohle je tedy nálož. Protože Kosińského kniha o putování židovského chlapce temnotou válečného venkova kdesi ve východní Evropě je z těch, které čtenář buď s hrůzou odloží – nebo jí zůstane uhranut. Což se Marhoulovi stalo.

  • Fotbal na rozcestí. Volí se šéf

Soudný den pro fotbal. Mezinárodní federace FIFA pozná svého nového prezidenta. Éra Seppa Blattera, jež trvala od roku 1998, skončí. Kdo ho v jeho funkci nahradí?

Autor: