PRAHA Česká republika proti loňskému roku výrazně zlepšila podmínky pro rozvoj informačních technologií.
V celosvětovém hodnocení konkurenceschopnosti odvětví si Česko polepšilo o tři místa a skončilo dvacáté šesté mezi 66 hodnocenými zeměmi. Studii vydala analytická společnost Economist Intelligence Unit ve spolupráci s Business Software Alliance.
Nejlepší podmínky pro IT mají podle studie USA, Finsko, Švédsko a Kanada. Mezi zeměmi bývalého východního bloku si nejlépe vedou Estonsko a Česko. Následují Maďarsko a Slovinsko, které byly ještě loni před Českem.
Economist Intelligence Unit v takzvaném indexu konkurenceschopnosti IT odvětví hodnotí například kulturu příznivou k inovacím, technologickou infrastrukturu, právní rámec, vládní podporu nebo obchodní klima nakloněné zdravému konkurenčnímu boji. Státy, které mají většinu těchto podmínek, jsou také zeměmi s nejvýkonnějším IT odvětvím.
Česku se podle studie nejlépe daří vytvářet obchodní a právní prostředí, jen průměrného hodnocení naopak dosáhlo v oblastech rozvoje IT odvětví a infrastruktury. Hodně toho zlepšovat pak má ve výzkumu a vývoji a v oblasti lidského kapitálu.
Podle mluvčího Business Software Alliance Jana Hlaváče je v současném ekonomickém klimatu podpora silného technologického sektoru důležitější než kdy jindy.
„Technologický sektor může být tahounem oživení ekonomiky a pohánět dlouhodobý ekonomický růst,“ uvedl.
Loňská analýza společnosti IDC předpokládá, že tuzemské odvětví IT v letech 2008 až 2011 vytvoří 89 000 pracovních míst a do ekonomiky díky výdajům za IT přiteče 100 miliard korun.
***
Nejlepší podmínky pro IT mají podle studie USA, Finsko, Švédsko a Kanada