BERLÍN/VARŠAVA/PRAHA Zatopené domy, odplavená auta, tisíce lidí čekajících na záchranu a oběti na životech. Takovou situaci způsobila povodňová vlna během uplynulého víkendu v sousedních státech - Německu a Polsku.
Dramatický stav panoval především v povodí hraniční řeky Lužická Nisa.
V Sasku výška její hladiny dosáhla včera ráno 7,07 metru, což je zatím nejvyšší stav od počátku měření v roce 1912. Na německé straně bylo evakuováno na dva tisíce lidí, k některým z nich se záchranáři mohli dostat pouze v lodích.
V Německu kvůli povodním zahynuli v sobotu nejméně tři lidé. Oběťmi jsou podle agentury DPA dvaasedmdesátiletá žena, její o dva roky starší manžel a třiašedesátiletý muž. Jejich těla byla nalezena v zatopeném sklepě jejich domu ve městě Neukirchen nedaleko Chemnitzu.
Policie předpokládá, že je překvapila přívalová vlna, když se snažili zachránit svoje věci před stoupající vodou.
Ve městě musela být uzavřena řada příjezdových komunikací a část dálnice. Na jedenáct tisíc domácností zůstalo na několik hodin bez energie.
Starosta se zachytil na stromě, zůstal tam devět hodin V blízkosti Zhořelce na německopolském pomezí Nisa v sobotu stoupla během pouhých tří hodin o čtyři metry a dosáhla výše 6,88 metru oproti běžným 1,7 metru. Kvůli tomu byla zahájena rozsáhlá evakuace obyvatelstva - na německé straně podle agentury Reuters až 1400 lidí. Voda zde poničila některé historické budovy v centru města.
O velkém štěstí může hovořit starosta polské části Zhořelce Mariusz Tureniec. Auto s ním a jeho řidičem smetla v sobotu asi v pět hodin odpoledně silná přívalová vlna. Jak starosta později vylíčil polské televizní stanici TVN24, odplavilo je to do lesa, kde se zachytili na jednom ze stromů. Záchranáři oba muže našli teprve kolem druhé hodiny ranní na úplném pokraji vyčerpání.
Protržená hráz na přehradě Witka K jednomu z nejpostiženějších míst v Polsku patří obec Bogatyně, kde se z břehů vylila řeka Miedzianka. Situaci zde zkomplikovalo hlavně protržení hráze na přehradě Witka. „Nebyli jsme varováni. Za méně než hodinu bylo město zaplaveno do výšky prvních pater. Zřítilo se mnoho domů a zůstali jsme odříznuti,“ řekl TVN24 starosta Andrzej Grzmielewicz.
„Potřebujeme obojživelné vozy a helikoptéry, abychom mohli evakuovat nejméně dva tisíce lidí,“ dodal starosta a požádal lidi z nezatopených míst, aby postiženým věnovali přikrývky a základní potraviny. V Bogatyni v sobotu utonula jedna obyvatelka. Těla další ženy a pětapadesátiletého záchranáře, které v sobotu odnesl proud, byla nalezena teprve během včerejšího dne.
Armáda zde již s pomocí těžké techniky zahájila odklízecí práce včetně odstraňování trosek domů a automobilů, které zcela zablokovaly některé ulice.
Rozvodněné středoevropské toky již během včerejšího odpoledne začaly pomalu klesat, nicméně návrat do normálu potrvá podle odborníků několik dní.
Meteorologové alespoň v nejbližší době žádné větší srážkové úhrny nad postiženou oblastí neočekávají.
***
ZÁPLAVY U SOUSEDŮ Německo * Hladina Lužické Nisy v Sasku dosáhla včera ráno 7,07 metru, což je nejvyšší hodnota od počátku měření v roce 1912. Obvykle mívá hladina Nisy v létě výšku 1,70 metru. * Bylo evakuováno na 2000 lidí. 800 obyvatel Žitavy bylo zachráněno na lodích. * Zahynuli nejméně tři lidé (dva muži a jedna žena) ve městě Neukirchen nedaleko Chemnitzu. * Přívalová vlna v Sasku nebyla tak velká, jak se předpokládalo, neboť zhruba pět milionů kubických metrů vody pohltila nádrž Berzdorf, jejíž hladinu to zvedlo o 45 centimetrů. Polsko * Byla zcela zaplavena Bogatyně v česko-polsko-německém trojmezí severně od Hrádku nad Nisou. * Povodňová vlna v sobotu večer protrhla hráz na Witce v pohraničí s Německem. Kvůli tomu museli být evakuováni lidé z oblasti mezi Bogatyní a polským Zhořelcem. * O život přišli dvě ženy a hasič, kterého strhla voda. * Premiér Donald Tusk slíbil obětem povodní finanční pomoc ve výši šest tisíc zlotých na okamžité škody a dalších 100 tisíc zlotých na opravy zničených domovů. Rakousko * Regionální záplavy způsobily silné deště v Dolních Rakousích na severu Rakouska. * V některých okresech spadlo podle hasičů až 60 litrů vody na metr čtvereční. Do záchranných prací se zapojilo na 1200 hasičů a záchranářů. Slovensko * Bouřky a silný vítr udeřily v několika oblastech na východě země. * Některé domácnosti zůstaly bez elektřiny, ale žádné větší škody ani oběti na životech nejsou hlášeny.
„Nebyli jsme varováni. Za méně než hodinu bylo město úplně zaplaveno do výšky prvních pater. Zřítilo se mnoho domů.“
Výška hladiny Nisy dosáhla v Sasku 7,07 metru, což je zatím nejvyšší stav od počátku měření v roce 1912