Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

V Sasku stěhují kostel

Česko

Kvůli těžbě uhlí se přesouvá 750 let stará románská stavba

DRÁŽĎANY Vzácný románský kostel ze saské obce Heuersdorf se vydal na nezvyklou pouť. Obec totiž po dlouhých sporech přece jen ustoupí povrchové těžbě hnědého uhlí a budova kostela, vážící 800 tun, bude přesunuta do 12 kilometrů vzdálené obce Borna. Informovala o tom německá internetová média.

Kostel, zpevněný ocelovou konstrukcí, bude přesunut na speciálním podvozku. Protože mosty přes říčky Pleisse a Wyhra, které leží na trase, nemají podle odborníků dostatečnou nosnost, byly pro přepravu mimořádného nákladu vedle nich připraveny přejezdy, pod nimiž jsou toky vedeny potrubím, informoval Lausitzer Rundschau. Kromě toho má transport překonat dva železniční přejezdy a několik úseků úzkých silnic. Celkem bylo kvůli transportu přemístěno na 55 000 krychlových metrů zeminy, po převozu bude terén upraven do původního stavu.

Stavba je na přesun připravena Kostel v románském stylu, který doznal během dějin jen málo úprav, pochází podle historiků asi z roku 1258. Budova je 14,5 metru dlouhá, 8,8 metru široká a 19 metrů vysoká. „Před transportem jsme ve zdivu kostela prozkoumali prakticky každý kámen, vnitřek jsme vyztužili konstrukcí,“ řekla pověřenkyně pro přesun Regina Meissingerová z americké těžařské firmy Mibrag. Kostel se na svoji pomalou cestu vydal včera, celkový přesun má trvat asi týden. Pro vyřešení nečekaných problémů si přepravní firma nechává v rezervě ještě další týden. Akce má stát nejméně tři miliony eur (asi 82 milionů Kč), které hradí uhelný koncern Mibrag, jenž bude moci vytěžit uhlí pod obcí.

Kostel má být umístěn na okraji obce Borna a bohoslužby v něm mají být obnoveny příští rok o Velikonocích. Spolu s kostelem se stěhuje i 59 místních občanů. Obyvatelé Heuersdorfu bránili svou obec 17 let. Proti zákonu o zrušení obce kvůli těžbě uhlí podali žalobu a spor vyhráli. Nakonec ale tlaku americké těžařské firmy Mibrag podlehli. Vláda totiž následně zrušila jejich samosprávu a přičlenila obec k sousednímu městu, které zbourání povolilo.

Těžba je pro region nezbytná

Druhý proces pak obyvatelé Heuersdorfu prohráli s argumentem, že těžba je nutná pro posílení regionální ekonomiky. Ve svém mnohaletém - a nakonec marném - boji navázali obyvatelé Heuersdorfu těsné styky také s českými obcemi ohroženými možným rozšiřováním povrchové těžby uhlí, například s Horním Jiřetínem a Černicemi na Mostecku.

***

Putující svatostánky

Specializovaná firma zahájila v saské obci Heuersdorf dvanáctikilometrový přesun vzácného románského kostela ze 13. století. Budova kostela, vážící 800 tun, bude přesunuta na okraj vzdálené obce Borna. Celá akce by měla trvat asi týden.

Autor: