Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V sedmi obcích se bude v sobotu demonstrovat proti jaderným úložištím

Česko

  15:49
HODOV (TŘEBÍČSKO) - Na sedmi místech Česka v sobotu pořádají obce a spolky pochody, koncerty a další akce namířené proti stavbě trvalého úložiště radioaktivních odpadů. V lokalitě Březový potok na Klatovsku začne program v pravé poledne varovným vyzváněním zvonů, starostové tam také připravují společné prohlášení.

Protest proti úloži foto: MAFRA

Den proti úložišti se už podruhé koná současně ve všech lokalitách zvažovaných pro úložiště. Před rokem se akcí někde zúčastnily desítky a jinde i stovky lidí.

Slavětice u Dukovan jsou pro dostavbu jaderných bloků, úložiště ale odmítají

Stavbu hlubinného úložiště, v němž by měly být trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, připravuje státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Průzkumné práce plánuje tento rok zahájit v lokalitách Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok u Horažďovic v Plzeňském kraji, v Magdaleně na Táborsku, Čihadlu na Jindřichohradecku a na třech místech na Vysočině: Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví hora. Úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065.

Den proti úložišti

Akce sobotního Dne proti úložišti začnou ve dvou místech už ráno. Účastníci pochodu v lokalitě Čertovka se sejdou v 08:30 na nádraží v Blatně. Putování místy ohroženými vybudováním úložiště v lokalitě Horka bude od 09:00, lidé budou vycházet z Budišova, Hodova, Náramče a Rudíkova. Ve zbývajících pěti lokalitách se program bude odehrávat po poledni.

Odpůrci úložiště v jednotlivých lokalitách se žalobami snaží domoci zrušení loňského rozhodnutí ministra životního prostředí o povolení průzkumu. Žaloby však nemají odkladný účinek. Edvard Sequens z Cally - Sdružení pro záchranu prostředí ve čtvrtek řekl, že úložiště bude mít v místě, kde vznikne, dopad na mnoho budoucích generací. Pravidla pro jeho vyhledávání prý nejsou dobře nastavena. „Je potřeba to pečlivě řešit - nejenom bezpečnostní aspekty, ale i vyjednávání s lidmi,“ řekl.

Stamiliony na výzkum

Odhad nákladů na první etapu průzkumů ve vybraných sedmi lokalitách se blíží ke 200 milionů korun. „V současnosti probíhají iniciální terénní pochůzky,“ sdělila mluvčí SÚRAA Ivana Švorová. Hlavní měření a odběry vzorků v krajině ale začnou geologové provádět nejdříve koncem léta. Správa úložišť totiž pro tyto práce ještě nedokončila výběr dodavatele. Čeká na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Rakouský kancléř hrozí: úložišti jaderného odpadu u našich hranic zabráníme

Povinnost zajistit bezpečné uložení radioaktivního odpadu ukládá státu atomový zákon.

Před rokem se akcí prvního Dne proti úložišti podle statistik organizátorů zúčastnilo v součtu 1200 lidí. Nejvíc odpůrců se sešlo v lokalitě Březový potok. Další stovky lidí podpořily místní výzvy, které při této příležitosti vznikly.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat