Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

V Senátu se probírá amnestie. To nemyslíte vážně, reagoval na pozvání Klaus

Česko

  11:47aktualizováno  12:25
PRAHA - Novoroční amnestie prezidenta Václava Klause je tématem veřejného slyšení na půdě Senátu. Dorazili nejvyšší představitelé justice a pozvání dostal i prezident a jeho spolupracovníci. Jejich místa však zůstala prázdná.

Jednání o amnestii v Senátu. Zleva senátor Miroslav Antl, ministr spravedlnosti Pavel Blažek a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. foto: Michal KrumphanzlČTK

"Zvali jsme pana prezidenta i pana vedoucího jeho kanceláře," informoval přítomné senátory a hosty senátor Miroslav Antl (bezpartijní, zvolený za ČSSD), který po 10. hodině zahájil debatu. Oba se však omluvili.

"Vzkázal nám, že to snad nemyslíme vážně. Že nepředpokládá, že by se někdo tímto tématem vážně zabýval," citoval Klausova slova senátor Antl.

K amnestii se prezident Klaus vyjádřil ve středu

Senátoři, kteří podali kvůli amnestii ústavní stížnost a zvažují podání žaloby pro velezradu, se ale rozhodli uspořádat na téma amnestie skutečně vážnou debatu. Pozvali nejen ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, ale také řadu významných českých právníků.

Změnu ústavy nepodporuji, řekl ministr Blažek

"Amnestie nikomu život nezničila," zdůraznil ve svém projevu ministr Blažek. Před senátory zopakoval svůj názor, že změnu ústavy kvůli amnestii nepodporuje. "Ale jsem pouhý ministr, rozhoduje sněmovna a Senát," podotkl.

Naopak ústavní soudce Jan Musil se domnívá, že změna ústavy by mohla přinést jiný náhled na amnestii. Podle něj vyvolala tak silný odpor veřejnosti, protože rozhodnutí vzešlo v podstatě pouze z Hradu. "Díky amnestii došlo k dekriminalizaci, aniž by se na tom dohodl parlament nebo jiný legitimovaný orgán," uvedl soudce.

Řešením by proto podle něj bylo, kdyby se zodpovědnost za amnestii přenesla na parlament. "Jak to funguje například v Německu," poznamenal Musil.

Velezrada?

Veřejné slyšení v Senátu vyvolalo zájem i u veřejnosti, která obsadila všechna místa na galerii. Na jedno z míst usedl i miliardář a protikorupční aktivista z Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček. Byl to právě on, kdo vyzval Senát, aby zvážil kvůli amnestii podání žaloby na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Návrh podepsaly už skoro dvě desítky senátorů - čtěte zde.

Padne žaloba?

Ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause v souvislosti s letošní kontroverzní amnestií podepsalo už 18 senátorů. Pro projednávání Senátem tak schází devět senátorských podpisů.

Část senátorů se už obrátila na Ústavní soud s žádostí, aby nejspornější část amnesti byla zrušena. Návrh Městského soudu v Praze na zrušení celé novoroční amnestie už Ústavní soud zamítl. - více zde

Právník Jan Kysela z Katedry politologie a sociologie Právnické fakulty UK se ale nedomnívá, že by taková žaloba mohla uspět, pokud se neprokáže, že si amnestii někdo u prezidenta objednal. "Kdyby tam byl zvrhlý zločinný úmysl, pak by byla situace jiná. Ale z toho rozhodnutí samotného, domnívám se, nelze nic takového jako je velezrada vyvodit," míní právník Kysela.

Podle senátorky Elišky Wagnerové, která se také ujala slova, by ale senátoři měli žalobu podat i při vědomí toho, že jí zřejmě nebude vyhověno. "Očekávám ale, že se Ústavní soud vyjádří k jednotlivým bodům žaloby a vzejde z toho ponaučení pro příští prezidenty, v jakých mezích by se při udělování amnestie měli pohybovat," řekla Wagnerová.