Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
24. prosince 2018 10:43, aktualizováno  14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V severní části dolu zasaženého výbuchem se začne opět pracovat ve čtvrtek

PROSINEC: Čtyři dny před Štědrým dnem došlo k tragédii v uhelném dolu na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PROSINEC: Čtyři dny před Štědrým dnem došlo k tragédii v uhelném dolu na... | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Stonava (Karvinsko) Těžba uhlí v severní lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku bude obnovena 27. prosince. Speciálními hrázemi zůstane na několik týdnů uzavřen jen prostor, který ve čtvrtek odpoledne zasáhl výbuch metanu a následný požár. V pondělí to uvedl mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský. Důlní neštěstí si vyžádalo životy 13 lidí. Dvanáct horníků bylo z Polska. Tři horníci skončili v nemocnicích.

Důl ČSM je nyní uzavřený, 800 zaměstnanců ze dvou směn zůstalo doma. Ve čtvrtek bude obnoveno fárání do částí Dolu ČSM Sever, které nebyly zasaženy neštěstím, uvedl mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Část dolu zasažená výbuchem bude ale dále uzavřena. „Dnes ráno rozhodl vedoucí likvidace havárie o ukončení havarijního stavu v oblasti postižené výbuchem metanu. Oblast 29. sloje byla uzavřena výbuchuvzdornými hrázemi a je inertizována dusíkem. Po dobou několika týdnů zde budou prováděna pouze kontrolní měření koncentrací plynů ze zavedených sond,“ řekl mluvčí. Uzavřený prostor má podle něj rozlohu přibližně 500 krát 500 metrů.

Při výbuchu a požáru 13 lidí zemřelo a deset dalších bylo zraněno. Tři zranění skončili v nemocnicích, z toho dva v ostravské fakultní nemocnici. U kriticky zraněného horníka se objevily náznaky drobného zlepšení, ale jeho stav je nadále kritický. Uvedla to mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě Naďa Chattová.

Horníky uctí lidé na mších

Stav druhého horníka, který se léčí ve fakultní nemocnici, je podle ní stabilizovaný. „I zde jsme ale zaznamenali mírné zlepšení,“ dodala. Třetí zraněný horník, který byl po výbuchu převezen do nemocnice v Karviné-Ráji, je už od pátku v domácím ošetřování.

Památku zemřelých v pondělí večer uctí lidé na půlnočních mších ve Stonavě na Karvinsku i v Ostravě. Ve Stonavě bude dokonce střežit oltář svaté Barbory, patronky horníků, hlídka v hornických uniformách. „Mše budou dvě. Dnes ve 21:00 a v úterý pak v 10:15. Je to proto, že ne každému vyhovuje večerní čas,“ řekl stonavský farář Roland Manowski. Bude mimo jiné také citovat z kondolenčního dopisu, který farnosti zaslal katovický arcibiskup Wiktor Skworc.

Další mše za oběti neštěstí bude v Katedrále Božského Spasitele v Ostravě, uvedl mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda. „Zpráva o důlním neštěstí v dole ČSM ve Stonavě nás hluboce zasáhla, o to více, že nastala v této předvánoční době,“ uvedli biskup František Václav Lobkowicz a pomocný biskup Martin David.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...