Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie prohledává dopravní podnik kvůli Lichovi, případ vede Bradáčová

Magdalena Češková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magdalena Češková | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA V sídle dopravního podniku v Praze zasahuje protikorupční policie. Kriminalisté prohledávají kanceláře na základě trestního oznámení, které podal dnes již bývalý šéf podniku Vladimír Lich. Případ vede nová pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.

„Policisté přišli do budovy, aby vyzvedli dokumenty související s trestním oznámením, které podal bývalý generální ředitel Lich. Kolegové byli požádáni, aby opustili kanceláře,“ oznámila novinářům ředitelka podniku Magdalena Češková.

„Pracovníci pod dohledem připravují dokumenty, které kriminální policii předáme. Hlídána je také kancelář generálního ředitele. Není to ještě moje kancelář, nevím, co je uvnitř,“ dodala Češková, která po Lichovi převzala vedení společnosti ve čtvrtek odpoledne.

Před budovou společnosti v pražských Vysočanech stojí nyní pět policejních aut. Podle informací serveru Lidovky.cz je v budově na až třicet policistů Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Prohledávají kanceláře oddělení marketingu, právních služeb, IT, ekonomického odboru a zásobování. Kriminalisté jsou na místě zhruba od 08:30, razie bude pravděpodobně trvat až do večera.

Případ prošetřuje nová vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Žádné další informace ke kauze nemůžeme sdělovat a ani nebudeme,“ řekla Bradáčová v České televizi. „Policie na místě provádí úkony trestního řízení,“ potvrdil zásah šéf protikorupční policie Tomáš Martinec.

Měli zasáhnout už dřív, míní šéf dozorčí rady

Zásah nechce komentovat ani vedení hlavního města. „Nepovažuji za nutné se vyjadřovat k zásahu protikorupční policie v sídle dopravního podniku. Věřím, že orgány činné v trestním řízení objasní, zda se v dopravním podniku dělo cokoliv nestandardního,“ řekl ČTK primátor Bohuslav Svoboda.

Magdalena Češková vystoupila před novináři.

Magdalena Češková vystoupila před novináři.

Vladimír Lich

Odvolaný generální ředitel podniku Vladimír Lich.

Podle předsedy dozorčí rady podniku Jiřího Nouzy (TOP 09) měla policie zasáhnout už dávno. „Jsem překvapen, že přišla tak pozdě. Právní rozbor smluv, který vypracoval advokát Václav Láska, měl být rovnou předán policii,“ míní Nouza.

Policie vtrhla do budovy do budovy kvůli trestnímu oznámení na manažery bývalého vedení, které stihl odvolaný ředitel Lich podat ještě ve středu, jen několik hodin před tím, než ho na návrh Davida Vodrážky (ODS) odvolala dozorčí rada z funkce předsedy představenstva. Ve čtvrtek dopoledne pak Lich skončil i ve funkci ředitele DPP. O zásahu informoval jako první server iDNES.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Konkrétní jména, kterých se trestní oznámení týká, Lich neuvedl. Řekl ale, že jde o bývalé členy vedení dopravního podniku a zástupce firem ze tří nevýhodných kontraktů. Trestní oznámení by se tak mohlo dotknout minimálně osmi lidí.

Podezřelí jsou ze ze spáchání trestných činů podvodu, pletichy při zadávání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Předražené zakázky

Právníci pod vedením advokáta Václava Lásky posoudili smlouvy na tisk papírových jízdenek, na SMS jízdenky, na právní, marketingové a poradenské služby. Na seznamu prověřovaných smluv byla i dodávka výpočetní techniky, nákup pohonných hmot a náhradních dílů, vnitropodniková doprava a nakládání s majetkem v souvislosti s přestavbami stanic metra.

ČTĚTE VÍCE:

Podle Liche byly zakázky předražené. Některé smlouvy jsou podle něj nevypověditelné. Proti informacím o výsledcích kontroly se už dříve ohradil bývalý ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Martin Dvořák.

Bývalý ekonomický šéf Ivo Štika zase podal na současné vedení podniku trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestných činů úvěrového podvodu a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Podezřelé smlouvy nahrávaly kmotru Rittigovi

Ivo Rittig. Podniká v luxusu, blízký Petru Bendlovi (ODS).

Ivo Rittig. Podniká v luxusu, blízký Petru Bendlovi (ODS).

V souvislosti s nevýhodnými smlouvami pražského dopravního podniku bylo v minulosti skloňováno jméno kmotra ODS Ivo Rittiga. Ten figuroval třeba v případě podezřelé stomilionové zakázky na bezpečnostní systém. ČTĚTE VÍCE

Nadační fond proti korupci také upozornil, že firma Cokeville Asset napojená na Rittiga inkasovala z každého prodaného lístku DPP 17 haléřů, stejně tak dostávala peníze z nákupu pohonných hmot. ČTĚTE VÍCE

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...