Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

V sobotu bylo očkováno přes 21 tisíc lidí. Přibylo 1169 nových případů, nepatrně méně než o týden dříve

V Luhačovicích na Zlínsku. foto: ČTK

Praha - Prvního května zdravotníci v Česku naočkovali proti koronaviru 21 650 lidí, to je zhruba o tisíc méně než minulou sobotu. První květnový den přibylo v Česku dalších 1169 potvrzených případů nemoci covid-19. To je o 137 méně, než laboratoře odhalily ve stejný den minulého týdne. Méně nakažených za sobotu testy naposledy prokázaly začátkem loňského září, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví
  8:05aktualizováno  9:59

Velká očkovací centra nejsou plně vytížená, nemají dostatek vakcín. Fungují na polovinu kapacity

Víkendové přírůstky jsou nižší, méně se totiž testuje. Průměrný přírůstek nakažených za všední dny tohoto týdne byl zhruba 2500. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie k dnešku mírně stouplo na 0,88. Na 100 000 obyvatel v Česku nyní připadá 137 potvrzených případů covidu za sedm dní, o dva méně než předchozí den.

Právě tento ukazatel je nyní pro vládu rozhodující při uvolňování protiepidemických restrikcí. I když celostátní údaj zvolna klesá, situace v jednotlivých okresech i krajích se značně liší. Nejpříznivější je v Karlovarském kraji, kde za poslední týden přibylo 53 nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. Naopak nejvíc se nákaza šíří ve Zlínském kraji, kde je tato hodnota čtyřnásobná - k dnešku činí 216. Z okresů je na tom nejhůře Zlín, kde za poslední týden přibylo skoro 266 nakažených na 100 000 obyvatel. Naopak na Chebsku jen 15.

Klíčový pro další vývoj i je počet hospitalizovaných, zejména na jednotkách intenzivní péče - v obou případech je jich nyní nejméně od loňského října. V sobotu bylo v nemocnicích 2449 lidí, z nich pětina byla ve vážném stavu. Oproti stejnému dni minulého týdnu je se počet hospitalizovaných snížil o zhruba 700 a počet pacientů s těžkým covidem klesl o víc než 200.

Skutečná zátěž nemocnic je ale vyšší. Statistiky ministerstva totiž nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu, nemocniční péči ale dále potřebují. Přesto se postupně uvolňují lůžka určená pro pacienty v těžkém stavu, většina nemocnic se zvolna vrací i k neakutním operacím a dosud odkládané péči.

Výhody očkování chudé nelákají. Lidé s vyšším vzděláním a příjmy mají z vakcinace větší zisk

Od začátku epidemie loni v březnu testy potvrdily covid u 1,63 milionu lidí v Česku, z toho 95 procent se mezitím uzdravilo a 29 343 lidí s prokázanou nákazou zemřelo. V dubnu podle dosavadních údajů přibylo do statistik bezmála 2500 úmrtí, to je méně než polovina oproti předchozímu měsíci. Letošní březen s víc než 5700 zemřelými se stal nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, stouplo ze zhruba 0,85 na 0,88. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží 18 dní po sobě. Kvůli zlepšování epidemické situace začne v pondělí další vlna rozvolňování - část restrikcí se ale uvolní jen v krajích s příznivějším vývojem.

Laboratoře v Česku provedly v sobotu skoro 37 000 testů na covid, z toho bezmála 10 000 přesnějších PCR testů, zbytek antigenních. Ve všední dny bývá testů několikanásobně víc. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu, oproti předchozím dnům i minulé sobotě mírně stoupl na půl procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, byl podíl pozitivních přes 11 procent, ve srovnání s minulým týdnem je to nárůst o 2,5 procentního bodu. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, podíl pozitivních činil v sobotu zhruba 12 procent, podobně jako před týdnem.

Po víkendu se otevřou v celé zemi některé služby, například kadeřnictví, kosmetiky či pedikúry. V několika krajích mohou do mateřských školek chodit všechny děti, nejen předškoláci jako dosud, a prezenční výuka tam začne v rotačním systému i žákům druhého stupně základních škol. Od pondělí 10. května se chystá další vlna, otevřou všechny obchody stejně jako školky a školy pro žáky druhých stupňů ve zbytku země. Ministerstvo i odborníci ale upozorňují na to, že i kvůli novým mutacím je epidemická situace dál křehká, k běžnému životu je třeba se vracet pomalu a opatrně.

Jednu dávku má přes dva miliony lidí

V pracovní dny tohoto týdne průměrně podali přes 65 000 dávek vakcíny. Ukončené očkování proti nemoci-covid-19 má v republice po čtyřech měsících víc než milion lidí, k sobotnímu večeru přesně 1 009 631. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Minimálně jednu dávku vakcíny dostalo přes dva miliony obyvatel, což je necelá čtvrtina populace starších 16 let. Ve čtvrtek 29. dubna bylo očkováno dosud rekordní množství lidí, přes 77 000. Původně vláda plánovala, že bude v těchto dnech očkovat až 100 000 lidí denně.

V České republice se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Skoro 78 procent dávek bylo od Pfizer/BioNTech. Vakcínu Johnson & Johnson, u níž se na rozdíl od ostatních používá jen jedna dávka, dostalo za víc než týden očkování přes 6000 lidí, to představuje 0,19 procenta ze všech podaných dávek. V květnu očekává Česko 2,85 milionu dávek vakcíny proti covidu-19.

Milion lidí má v Česku kompletní očkování za sebou. Aspoň jednu dávku dostal skoro každý čtvrtý

V ČR se začalo očkovat koncem loňského prosince, nejdříve přišli na řadu klienti domovů pro seniory a zdravotníci, postupně se přidávali i senioři nebo učitelé. V současné době je registrace k očkování otevřená pro všechny starší 55 let, přednost mají také mladší pacienti s vybranými nemocemi.

Od pondělí se spustí registrace pro takzvané pečující osoby, tedy lidi pobírající příspěvek na péči třetího nebo nebo čtvrtého stupně. Připravuje se také očkování pracovníků vysokých škol. Někteří senioři registrovaní především u svých praktických lékařů však stále na očkování čekají.

Od července by se mohli hlásit všichni zájemci starší 16 let. Vědci se zabývají také očkováním dětí, pro něž zatím dostupné vakcíny nejsou určeny.

Autor: