Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V sobotu přibylo 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od poloviny července

Mobilní testovací centrum v Pardubicích. foto: ČTK

Praha - V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11. července. Před týdnem testy odhalily o deset nakažených více, současně se ale víc testovalo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie mírně stouplo z 0,66 na téměř 0,72. Čím je nižší, tím méně se nákaza ve společnosti šíří.
  8:53

Dál klesá počet počet hospitalizovaných s covidem-19. Nyní jich ministerstvo eviduje 73, z toho 11 ve vážném stavu. Na 100 tisíc obyvatel připadá za uplynulý týden devět nakažených, stejně jako předchozí dny. Za posledních 14 dní bylo v republice 22 potvrzených případů na 100 tisíc obyvatel.

Epidemie v Česku několik týdnů ustupuje, počty nově potvrzených případů v zemi, hospitalizací a dalších ukazatelů se nyní pohybují na úrovni loňských prázdnin. Příznivé situaci podle odborníků pomáhá hlavně čím dál vyšší proočkovanost populace - aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu má necelých 4,7 milionu Čechů. Rizikem jsou ale nakažlivější mutace viru, které mohou epidemickou situaci znovu zhoršit.

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, covid prokazatelně prodělalo přes 1,66 milionu lidí, bezmála 98 procent z nich se mezitím vyléčilo a 30 280 nakažených zemřelo. Zatímco v březnu, když epidemie vrcholila, umíralo s prokázanou nákazou i 200 lidí denně, v tomto týdnu počet zemřelých za den nepřesáhl čtyři. V pondělí a sobotu zatím ministerstvo neeviduje žádné úmrtí, statistiky se mohou ale zpětně změnit.

Autor: