Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemřela sestra z Thomayerovy nemocnice. Zřejmě je tak první obětí koronaviru mezi zdravotníky v Česku

Thomayerova nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thomayerova nemocnice. | foto: ČTK

PRAHA Jednou z obětí nového typu koronaviru v Česku je zdravotní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice, uvedly v neděli večer Seznam Zprávy. Mluvčí nemocnice Petr Sulek sdělil, že zdravotní sestra zemřela doma a s ohledem na přání rodiny nebude sdělovat žádné další informace. Žena je tak zřejmě první obětí nákazy mezi zdravotníky.

„Můžeme potvrdit, že doma zemřela zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice. S ohledem na přání rodiny nebudeme k tomu sdělovat žádné další jiné informace,“ uvedl mluvčí Thomayerovy nemocnice.

V Česku zemřelo zatím 16 lidí, kteří byli pozitivně testovaní na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Dosud to byli převážně lidé, kteří byli ve vyšším věku a již dříve trpěli závažnými zdravotními problémy. Počet nakažených přesáhl 2800.

Thomayerova nemocnice ve středu uvedla, že se na její klinice geriatrie a následné péče nakazilo 13 seniorů, jeden z nich zemřel. Ředitel nemocnice Zdeněk Beneš v pátek řekl, že celkem se na oddělení nakazilo 25 pacientů a dvě sestry, podle něj byly v dobrém stavu a bez teploty. Už dříve se nakazily dvě sestry na sousedící plicní klinice, které ošetřovaly pacienta přijatého s podezřením na zápal plic. 

Nemoc COVID-19 se u něj později prokázala a byl přeložen do Všeobecné fakultní nemocnice, protože byl v kritickém stavu potřeboval přístroj na mimotělní okysličování krve. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) koncem týdne řekl, že situaci v krčské nemocnici prověří pražská hygiena.

V zemi bylo v pondělí v noci potvrzeno 2817 případů onemocnění, jedenáct lidí označily nemocnice za vyléčené.

Vláda zřejmě minimálně o týden prodlouží omezení volného pohybu, které v Česku platí od poloviny března. České televizi to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Současné nařízení platí do středy 1. dubna. Vláda by se prodloužením měla zabývat na začátku týdne, poprvé se kabinet sejde v pondělí. 

Zákaz pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení či na pobyty v přírodě a parcích. Lidé by se ale na veřejně dostupných místech měli pohybovat nejvýše po dvou, s výjimkou rodin, účastníků pohřbů a lidí vykonávající své povolání či podnikání.

Pokračuje i repatriace Čechů ze zahraničí. V Praze v neděli přistálo letadlo z Indie se 136 Čechy, především zaměstnanci automobilky Škoda Auto, další dva lety přepravily Čechy z Latinské Ameriky a z Thajska.

První úmrtí člověka s koronavirem dnes ohlásil Karlovarský kraj, kde zemřel 82letý muž z Chebska s dalším chronickým onemocnění. Kraj má ale také prvního vyléčeného pacienta. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze dnes zemřela žena, ročník 1940, u které se potvkrdil nový koronavirus. Podle nemocnice měla rakovinu a COVID-19 nebyl příčinou úmrtí. Jde o seniorku z Domova seniorů v Michli. Rovněž v nemocnici dnes zemřela nakažená seniorka z domova důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu, měla vážná chronická onemocnění.

První tři případy nemoci COVID-19 oznámilo Česko 1. března, zatím nejvyšší denní nárůst počtu nemocných ministerstvo zaznamenalo v pátek, kdy jich přibylo 373. V sobotu počet nakažených vzrostl o 262.

Armádní pomoc v domově důchodců zamítnuta

Problémem posledních dnů je především šíření nákazy v domovech pro seniory a nedostatek ochranných prostředků pro jejich klienty a zaměstnance. V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se nakazilo 20 z 22 klientů a devět pracovníků. Jedna seniorka, která měla i jiná vážná onemocnění, dnes zemřela v nemocnici. 

Hygienici v domově nařídili nejméně dvoutýdenní karanténu. Kraj Vysočina kvůli situaci v Břevnici požádal ministerstvo obrany o pomoc armády. Podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) by armáda mohla pomoci s personálním zajištěním chodu domova. Armáda ale uvedla, že z kapacitních důvodů to nelze.

Ministr zdravotnictví Vojtěch v neděli v České televizi řekl, že situace v domově je složitá, nakažení klienti podle něj boudou převezeni do Lázní Toušeň. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková ale zpochybnila, že je Toušeň vhodným místem. „Toušeň je zařízení hotelového typu,“ podotkla. Ministrovi navíc vyčetla, že ohledně koronaviru včas neřešil situaci v sociálních službách. 

Podle ní bylo chybným rozhodnutím, že stát nezásoboval poskytovatele těchto služeb průběžně. Ministr se hájil tím, že nejde primárně o jeho odpovědnost. „Nemůže všechno řešit ministerstvo zdravotnictví,“ uvedl. Odmítl tvrzení, že stát nechal seniory napospas koronaviru.

Že by stav obyvatel domova v Břevnici přemístění neumožnil, podle hejtmana zjistil expert z pražské Nemocnice Na Bulovce, pod niž lázně patří. Podle Běhounka z vývoje situace vyplývá to, že kraj bude muset zajistit péči o klienty v té budově, která je v karanténě. „Teď hledáme řešení,“ řekl.

Obyvatelé, kteří zůstali v domově, byli podle ředitelky Hany Hlaváčkové dopoledne v celkem dobrém zdravotním stavu.

Domov v Břevnici je součástí havlíčkobrodského domova pro seniory, který je spravovaný krajem. Budova domova stojí u vsi se 150 obyvateli. „Je to oddělený areál, do kterého občané Břevnice nechodí,“ řekl starosta Ivo Chadim. 

Ekonomické trable

Nemoc dál však dopadá na ekonomiku. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by v ní mohly do 30. června chybět zdroje za 600 až 700 miliard Kč. Ministerstvo financí podle šéfky Aleny Schillerové (za ANO) počítá s restrikcemi v ekonomice do konce 2. čtvrtletí. 

Restriktivní opatření kvůli koronaviru tvrdě dopadají na ekonomiku i na řadu domácností. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v neděli v televizi Prima uvedla, že navrhne vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku. Bude také chtít zrušit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. Návrh na odložení splátek hypoték a úvěrů má podporu opozice. Zavedení podobných opatření chtěli po vládě už v předchozích týdnech.

Ministerstvo práce pak žádá vládu o šest miliard korun z vládní rozpočtové rezervy na kurzarbeit. Peníze se využijí na příspěvky na mzdy ve firmách, na které dopadla nařízená omezení kvůli šíření koronaviru. Požadavek má v pondělí projednat kabinet. Maláčová chce kurzarbeit spustit 1. dubna. Jak by mohli zaměstnavatelé o podporu žádat a kolik by dostali, není zatím jasné. 

Konec izolace

Dobrá zpráva ale přišla z Olomouckého kraje, kde se hygienici rozhodli od pondělka zrušit dvoutýdenní karanténu Litovle, Uničova a dalších 19 obcí kvůli šíření koronaviru. 

V lokalitě Nové Zámky nedaleko Litovle vybudovala vojenská policie mobilní...
V lokalitě Nové Zámky nedaleko Litovle vybudovala v noci vojenská policie...

Podle nich opatření splnilo svůj účel a policejní hlídky se stáhnou po půlnoci, doplnil hejtman kraje Ladislav Okleštěk (ANO). Oblast se zhruba 24 000 obyvateli byla uzavřena od pondělí 16. března. Lidé nemohli opustit katastrální území a striktně měli podle nařízení omezen také pohyb.

Základní údaje o karanténě v oblasti Litovle a Uničova na Olomoucku
  • Oblast 21 měst a obcí se zhruba 24.000 obyvateli na Olomoucku uzavřeli hygienici v pondělí 16. března ve 03:00 na dobu 14 dní. V oblasti evidovali 18 nakažených novým druhem koronaviru.
  • Nařízení bylo vyhlášeno kromě Litovle, Uničova a Červenky také pro obce Chořelice, Chudobín, Myslechovice, Nasobůrky, Nová Ves u Litovle, Rozvadovice, Savín, Tři Dvory u Litovle, Unčovice, Víska u Litovle, Benkov u Střelic, Brníčko, Dětřichov, Dolní Sukolom, Horní Sukolom, Nová Dědina u Uničova, Renoty a Střelice u Litovle.
  • Lidé v oblasti byli v přísné karanténě, nesměli území opustit a striktně měli omezen pohyb kromě zajištění nezbytně nutných věcí, jako je nákup potravin, cesta do zaměstnání či k lékaři. Lidé v uzavřené zóně nemohli ani na procházku. Do měst a obcí nebyl nikomu umožněn přístup s výjimkou řidičů zásobovacích vozidel, zdravotníků, policistů nebo hasičů.
  • Oblast střežili policisté i letecky a pomocí dronů. Později začali policistům pomáhat i dobrovolní hasiči.
  • Výrobu a distribuci piva zastavil 18. března pivovar Litovel, provoz omezila i strojírensko-metalurgická společnost Unex v Uničově.
  • V Litovli stoupl 18. března počet nakažených na 25, v Uničově jich bylo 18.
  • Vojenští policisté vybudovali 19. března nedaleko Litovle mobilní odběrovou stanici na testování obyvatel z oblasti.
  • V oblasti se 28. března zvýšil počet nákaz na 109 případů. V Litovli se počet zvýšil z 52 na 72 nemocných a v Uničově o sedm na 37 pozitivních případů.

Ministryně financí v neděli navrhla několik opatření k řešení současné ekonomické situace Čechů. V televizi Prima uvedla, že navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, kterou platí kupující. Chce tím rozhoupat realitní trh. 

Vedle toho chystá novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která by měla řešit i situaci po konci navrhovaného půlročního moratoria na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů. Zároveň by podle ní měl být po dobu přerušení splácení snížený i úrok u těchto úvěrů o „nějakou symbolickou výši“. Uvedla, že by to nemělo ohrozit banky ani nebankovní poskytovatele úvěrů.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok odklad splátek úvěrů podpořil jako ekonomicky nutné. Bankovní sektor by to měl podle něj zvládnout.

Ministerstvo pro místní rozvoj kvůli opatřením proti šíření koronaviru požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Lhůtu chce posunout o dva měsíce na začátek června.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...