Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V sobotu přibylo v Česku 49 potvrzených případů koronaviru. Více než tři pětiny lidí se vyléčily

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha  Počet případů koronaviru v Česku v sobotu stoupl o 49 na 8455. V neděli přibyly další dva případy. Denní přírůstek nakažených je od počátku května pod stovkou, přičemž tento týden byl s výjimkou čtvrtku kolem 50 případů. Laboratoře v porovnání s všedními dny ale provedly méně testů, v sobotu jich bylo 4237 a covid-19 prokázaly u 1,16 procenta testovaných.

V týdnu byl podíl nakažených na počtu testů většinou pod jedním procentem. Vyplynulo to z údajů ministerstva zdravotnictví na jeho webu k nedělní deváté hodině. Z nemoci se již vyléčily více než tři pětiny lidí, konkrétně 5422. Úmrtí je 297, na sobotu připadá jedno a jedno na neděli. Aktuálně se s nemocí potýká 2738 lidí. Současně dál ubývá lidí, kteří jsou s nákazou v nemocnicích. Od sobotního rána jejich počet klesl o dalších osm na 175, 39 z nich je v těžkém stavu.

Podíl nově objevených nemocných na počtu testů se od 2. května držel pod jedním procentem nebo těsně kolem této hodnoty. Od té doby byl nejvýše ve čtvrtek, kdy přibylo 82 prokázaných případů covidu-19 a nákaza se podle aktualizovaných údajů ministerstva prokázala u 1,19 procenta provedených testů. Laboratoře v tento den provedly ale zhruba o 2600 testů více než v sobotu.

Nejvíce případů nákazy zůstává v Praze, kde ministerstvo eviduje od počátku epidemie 1959 případů koronaviru. V hlavním městě je nejhorší situace i v přepočtu na počet obyvatel, na 100 000 lidí tam připadá téměř 150 nakažených. Následuje Karlovarský kraj s 147 nakaženými na 100 000 obyvatel. Naopak nejnižší je toto číslo na jihu Čech, kde evidují 28 nakažených na 100 000 obyvatel.

První nákaza koronavirem se v Česku prokázala 1. března, první nakažený člověk zemřel o tři týdny později.

S ohledem na příznivou epidemiologickou situaci vláda od konce dubna postupně uvolňuje opatření, kterými od března omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. O půlnoci na pondělí skončí i nouzový stav, který vláda kvůli epidemii vyhlásila 12. března, nicméně i po jeho skončení některá bezpečnostní opatření zůstávají v platnosti. Místo krizového zákona však budou platit podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Další vlna uvolňování opatření včetně nošení roušek venku má následovat 25. května.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?