Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V sobotu přibylo 1059 případů covidu, o 480 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se nezměnilo

Nové odběrové místo pro testování na covid-19 otevřel pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem na Mariánském náměstí. foto: ČTK

Praha - Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje. Laboratorní testy v sobotu potvrdily 1059 případů nemoci covid-19. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová, na webu ministerstva zatím údaj není k dispozici kvůli technickým problémům.
  9:08aktualizováno  9:38

Proti pátku byl denní nárůst nově nakažených přibližně o 1500 nižší a proti minulé sobotě o zhruba 480 nižší. Víkendové denní přírůstky jsou ale obecně nižší, méně se totiž testuje. Spolu se zpomalováním šíření epidemie se snižuje i počet hospitalizovaných s covidem. V sobotu bylo podle údajů na webu ministerstva v nemocnicích 3158, z toho 742 ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných je na nejnižší úrovni od poloviny loňského října.

Od začátku epidemie loni v březnu bylo v Česku zaznamenáno přes 1,6 milionu případů covidu-19, počet zemřelých se blíží 29 000. Ke nedělnímu ránu ministerstvo evidovalo 28 946 úmrtí s covidem. Nicméně v poslední době se denní počet zemřelých snížil, od 11. dubna se drží pod 100 za den a od úterý pod 60. Za sobotu ministerstvo uvádí zatím devět úmrtí, při pozdějších aktualizacích se ale tento údaj většinou zvyšuje.

Nové odběrové místo pro testování na covid-19 otevřel pražský magistrát ve...
Učitelé čekají na výsledek testu.

Koronavirová situace se podle odborníků lepší i díky očkování. V sobotu zdravotníci aplikovali 21 481 dávek vakcíny proti covidu, proti minulé sobotě jich ale bylo přibližně o 3900 méně. Celý týden ale bylo vydaných dávek očkování méně než ten předchozí, kdy bylo každý všední den naočkováno přes 60 000 lidí, ve čtvrtek to bylo dokonce rekordních téměř 72 300 lidí. Tento týden počty očkovaných přesáhly 60 000 jen dvakrát. Od konce loňského prosince, kdy očkování v Česku začalo, bylo podáno přes 2,8 milionu dávek vakcín. Ukončené očkování má za sebou přes 942 000 lidí. 

Antigenní a PCR testy na koronavirus podstoupilo v sobotu zhruba 38 700 lidí, o téměř 10 000 méně než o týden dřív. Nakažených mezi testovanými proti pátku přibylo. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů, vzrostl k sobotě na 0,47 z pátečních 0,29 procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl na 9,45 procenta, před týdnem byl ale ještě vyšší. Stejná je situace u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky. Podíl pozitivních se zde zvýšil z pátečních 13,7 na sobotních 15,5 procenta. 

Takzvané reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se ke neděli nezměnilo. Stejně jako v sobotu bylo na hodnotě 0,82. Stále je tak pod hodnotou jedna, jejíž překročení znamená zrychlování šíření nákazy. 

Autor: