8. dubna 2017 9:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V sobotu se uklízí Česko. Tisíce dobrovolníků vyrážejí sbírat odpad

Do projektu Ukliďme Česko se zapojují dospělí i děti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do projektu Ukliďme Česko se zapojují dospělí i děti. | foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA Desítky tisíc dobrovolníků se v sobotu po celé republice zapojí do akce nazvané Ukliďme svět, ukliďme Česko. Jejím cílem je zbavit města, vesnice a přírodu nepořádku a černých skládek. Podobné akce se konají i ve světě. Organizátoři z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ekosmák doufají, že jarního úklidu se zúčastní až sto tisíc dospělých a dětí.

Lidé budou sbírat odpadky v lesích, obcích, podél silnic, cest a řek, v podzemí i v chráněných oblastech. Zapojí se ochránci přírody, školy, dobrovolní hasiči, sportovci, různé spolky i jednotlivci.

Na stránkách www.UklidmeCesko.cz naleznou zájemci interaktivní mapu, která zobrazuje všechny plánované úklidy. Na stejném serveru se také každý může zaregistrovat jako dobrovolník a připojit se k úklidu, který se mu líbí nebo je poblíž jeho domova.

Interaktivní mapa nabízí dobrovolníkům, aby si vybrali úklid ve svém okolí.

Organizátoři budou mít na místech pro dobrovolníky přichystané rukavice a pevné pytle pro sběr odpadu, případně reflexní vesty pro práci u silnic. Účastníci se během úklidu mohou zapojit i do fotosoutěže.

Nejvíc akcí probíhá právě v sobotu 8. dubna. Možnost připojit se k úklidu ale bude během celého měsíce.

Loni se jarního úklidu účastnilo na 86 tisíc dobrovolníků, z toho zhruba dvě třetiny dětí. Města, obce a volná krajina se tak zbavily 1634 tun povalujícího se odpadu. Vytřídilo se na 377 tun skla, plastu a papíru.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz