4. listopadu 2016 9:40, aktualizováno  10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Táboře se srazilo pět Pandurů s autem. Zranilo se 11 vojáků, žena a dítě

V Táboře Čekanicích v pátek ráno havarovalo pět obrněných vozidel Pandur a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Táboře Čekanicích v pátek ráno havarovalo pět obrněných vozidel Pandur a... | foto: Týdeník policie

V Táboře Čekanicích v pátek ráno havarovalo pět obrněných vozidel Pandur a civilní automobil. Zraněno bylo podle policistů 11 vojáků, žena a dítě. ČTK to sdělil mluvčí jihočeské policie Miroslav Doubek. Podle informace mluvčí jihočeské záchranné služby Petry Kafkové neutrpěl nikdo vážné zranění. Jednalo se o pohmožděniny a odřeniny, uvedla.

Nehoda se podle mluvčího generálního štábu Jan Šulce stala před 08:30 v ulici K Vodárně, když se pět Pandurů 42. mechanizovaného praporu vracelo zpět do posádky ze cvičení ve Vojenském újezdu Boletice. Podle prvotních informací se zdá, že žena, která jela v osobním voze, ze zatím neznámých příčin náhle zabrzdila a za ní jedoucí kolona pandurů do automobilu narazila.

Šulc uvedl, že pandury jsou standardně homologované pro jízdu po silnicích. To znamená, že není nutné, aby jim vždy při přesunu asistovala doprovodná vozidla, která by ostatním signalizovala, že se po vozovce cestují tyto obrněné stroje. Šulc dodal, že armáda zatím nedokáže přesně vyčíslit vzniklou škodu.

„Zranění byli převezeni do táborské nemocnice. Po ošetření byli propuštěni,“ uvedla Kafková. Dodala, že na místě zasahovaly tři posádky záchranné služby.

Nehodu nyní šetří policie ve spolupráci s Vojenskou policií. Armáda k prošetření události také ustanovila komisi náčelníka generálního štábu.

Policie podle Doubka pátrá po případných svědcích nehody, kteří by k inkriminovanému momentu mohli sdělit více. „Především vyzýváme řidiče modrého Peugeotu 307, který údajně místem projížděl, aby se nám ozval,“ uvedl Doubek.

Nehodu nyní šetří policie ve spolupráci s Vojenskou policií. Armáda k...
Nehoda se podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce stala před 08:30 v ulici...

Česká armáda má k dispozici 107 bojových vozidel Pandur. Uzpůsobeny jsou třeba jako bojové vozidlo pěchoty nebo jsou ve zdravotnické verzi. Všechny z nich jsou obojživelné.

04.listopadu 2016 v 10:40, příspěvek archivován: 04.listopadu 2016 v 10:55

To máte tak, když čekáte, že ta 21 tunová bestie za váma dokáže brzdit stejně prudce, jako váš osobák. https://t.co/Z9ygV1n7AN #TGIF

Pandury měly v minulosti několik drobných nehod. Například v roce 2010 jednomu z nich při výcviku upadlo přední kolo. Podle tehdejšího vyjádření ministerstva obrany nebyla příčinou technická závada. V červnu 2014 se při výcviku v Hradišti na Karlovarsku jeden obrněnců převrátil, nikdo z vojáků nebyl vážně zraněn.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz