Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Táboře se bude těžko obhajovat

Česko

PRAHA Nejlepší pozvánku na sobotní závod Světového poháru v cyklokrosu zařídil pro táborské organizátory Zdeněk Štybar (21).

V neděli totiž dvojnásobný mistr světa do 23 let dokázal na horké belgické půdě vyhrát první díl seriálu v Kalmthoutu, a to navíc takovým způsobem, že se na záda rodáka z Plané dívali domácí favorité z uctivé vzdálenosti. „Když to řeknu hodně zjednodušeně, tak jsem ve druhém kole odjel a pak jsem si jenom udržoval náskok,“ smál se člen belgické stáje Fidea a svěřenec trenéra Vojtěcha Červínka.

* LN Měl jste před závodem podobný scénář v hlavě?

Na takovém velikém závodě, na němž je konkurence jako na mistrovství světa, se dá dopředu těžko určit nějaká taktika.

* LN Čím to teda bylo, že jste ujel Belgičanům na jejich trati?

Byl to rychlý a technický závod, což mi vyhovuje. Při průjezdu do druhého kola se mi podařilo nastoupit a nikdo na to kupodivu nezareagoval. Brzo jsem měl náskok dvacet vteřin a v každém kole narůstal. Když se zastavil na minutě, tak už jsem si jenom hlídal, aby se něco nestalo. Jezdil jsem spíš na jistotu, abych neudělal zbytečnou chybu.

* LN Závod vám asi vyloženě sedl. Co vám na něm vyhovovalo?

Ráno jsem vstal a řekl přítelkyni, že budu mít dobrý den, ale netušil jsem, že to dopadne takhle. Roli určitě sehrálo to, že jsem tam doma. Bydlím ve vesničce, která leží jen dvanáct kilometrů od Kalmthoutu.

* LN V Belgii jste už několik sezon doma. Jak se ale belgičtí jezdci tvářili, že jste vyhrál důležitý závod na jejich půdě?

Mám informace jen z novin. Všichni v tisku velice sportovně přiznali, že na to neměli, aby mě dojeli. Hlavně zdůrazňovali, že chybovali na začátku, kdy mě nechali samotného vepředu.

* LN V minulých sezonách jste už Světové poháry jezdil, ale nikdy jste nevystoupil na stupně vítězů. Nyní jste se věkem posunul do kategorie elite a hned první závod vyhrál. Neobáváte se, že si vás teď budou soupeři víc hlídat?

Vyhrát závod Světového poháru je určitě něco velkého. Až ale přijdou těžké a hlavně bahnité terény, které pro mě nejsou právě ideální, protože při nich rozhoduje hrubá síla, nebudu s nimi schopen držet tempo. Taky se po sérii závodů dostaví únava. Přece jen jsem o deset let mladší než většina světové špičky. Do takové úrovně musím teprve dorůst.

* LN V sobotu vás čeká Světový pohár v Táboře. Jak vidíte svůj start ve světle nedělní výhry?

Z Tábora jsem popravdě trochu nervózní. Každý bude ode mě očekávat, že bych mohl zase vyhrát. Belgičané si mě budou víc hlídat, protože jim bude jasné, že mi na dalším úspěchu bude moc záležet. Aby se mi povedlo obhájit vítězství z Kalmthoutu, budu potřebovat hodně štěstí a hlavně dobré nohy.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat