Diskuse k článku: V táboře v Letech zahynuli jeho bratr a sestra. Ať se Rozner vrátí do školy, volá pamětník

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 121
  • Poslední: 22.1. 2019 10:58
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
P. Navrátil 14.1.2019 14:46

Naší předkové se chovali racionálně a dovedli si poradit s nepřízpůsobivými občany bez ohledu na jejich původ.Proto vznikly pracovní a převýchovné tábory v Létech a Hodoníně.Tam se chovanci učili hygienickým a pracovním návykům a analfabeti se tam učili číst a psát.Průměrná délka pobytu v těchto zařízeních byla tři měsíce a pak byli propuštěni co civilního života.Čili bohulibé zařízení které by se uplatnilo i v dnešní době nebýt pokřiku neziskovkářů a ochránců lidských práv.Asi mi dají mnozí občani za pravdu kteří žijí v blízkosti ghett a ubytoven zamořených štěnicemi a šváby a kteří se bojí poslat děti do školy aby tam nechytily vši nebo žloutenku .Je třeba se dívat na problémy nestranně a řešit je racionálně. To že se tam sváželi za okupace cikáni a pak transportováni do likvidačních táborů s tím nemají Češi nic společného .

K. Páč 19.1.2019 9:19

Takže vaši předkové zavírali lidi do lágrů, ve kterých umírali na tyfus a další nemoci plynoucí ze špatných hygienických podmínek, aby je naučili hygienickým návykům? To se vašim předkům moc nepovedlo, a už vůbec bych neřekl že se chovali racionálně.

V. Petr 19.1.2019 21:11

Nikdo nebyl zavírán do lágrů kvůli hygienickým návykům, ale proto, že se živil soustavnou TRESTNOU ČINNOSTÍ!

Pravda, naši ještě dávnější předkové zloděje rovnou věšeli, neb "mladý viselec k stáru nepokrade" a na nějaké rodinné příslušníky nebrali ohled.

Zato my dáváme kriminálníkům byty a sociální dávky, aby "nezlobili," což ovšem VŮBEC není racionální.

M. Šmid 14.1.2019 13:54

Proč všechno nezaplatí Německo ???Proč to hazíme všechno na sebe my jsme to neudělali to udělali fašisté !!!! Německo nám ještě dluží několik bilionu co nám vyrabovali z našich bank a to v devizách, zlatě, stříbře drahých kamenech a uměleckých děl !!Proč to po nich nechceme vrátit !!!Proč ???Asi je jednodušší zvýšit pokuty a daně našim občanům ??!!!!!

J. Maicel 14.1.2019 15:24

NĚMCI VÁLKU VYHRÁLI, tak co by nám platili. Sice padl Berlín, ale 4. říše založená na ekonomické nadvládě se ukázala jako progresivní řešení "Drank nach Osten" a co nějaké reparace, co se s tím párat... na co budovat lágry se strážema, když vám slovanští otroci dojdou do montovny sami a dobrovolně ? Dáte jim pár šupů na jídlo a hotovo, i za kremační pece ušetříte, až se udřou, ještě si sami na kremaci našetří....

K. Páč 19.1.2019 9:22

Češi si umí jen stěžovat jak jim všichni ubližují ale nic proti tomu nedělají. Tak proč tam ti tzv. slovanští otroci chodí? Jedině že by někdo po vzoru místní diskuze napsal že se nepřizpůsobiví slované učí v montovnách konečně pracovat :)

V. Petr 19.1.2019 21:17

"Nepřizpůsobiví Slované" umí pracovat, což Němci moc dobře vědí! Věděl to ostatně už soudruh Heydrich. A proto tu staví montovny!

Vaše přirovnání je falešné!

J. Maicel 14.1.2019 13:38

Podstata výkupu vepřína může být i jiná. Obecně v ČR nejsou takové dotace chovu prasat jako např v Německu. Prodat vepřín, který spíš prodělává (ten u nás na vesnici zrušili, prodělali gatě), za 450 miliónů je podnikatelská megatrefa, koupili ho možná za 5-10 míčů. Mít takový vepřín na místě bývalého tábora, tak bych jako majitel samozřejmě vyvinul proti sobě aktivisty (samo spřízněné) , že to není pietní a že je nutné to vykoupit. No bývalí majitelé prasečáku se asi smějí, užívají si zabezpečení na několik generací a určitě milují aktivisty, co jim to tak dotáhli do hvězdného konce.

P. Navrátil 14.1.2019 14:09

Byla to akce mafiánů ČSSD a Lidovců neb výkup se prováděl daleko předražený nad odhadní cenou v utajeném režimu a nikdo nesmí do podepsaných smluv nahlédnout Herman navíc tvrdil že v areálu vepřína byli pochovány i zavražděné děti což archeologický výzkum nepotvrdil .Nenašla se tam ani jedna lidská kostička

V. Petr 14.1.2019 13:06

Celá ta diskuse pomíjí to PODSTATNÉ. Cílem kampaně kolem tábora v Letech už od počátku 90 let bylo implantovat Čechům pocit viny vůči Cikánům a namluvit jim, že jsou proto povinni navždy živit jejich stále rostoucí počty. V druhém plánu pak z části vyvinit Němce ("nacisty") z jejich zločinů a postavit Čechy jim naroveň. No a poslanec Rozner se proti tomuto staví, ač se vyjádřil nešikovně (ale na uzavřeném jednání se nedělají oficiální prohlášení).

Dnes jsme svědky ještě šílenější kampaně, totiž snahy obvinit nás z podíli na KOLONIALISMU, který sám je též vykládán zaujatě (mírně řečeno).

Ve skutečnosti Češi žádné kolonie samozřejmě neměli ani nevlastnili černé otroky. Zato byly v minulosti odvlečeny do muslimského otroctví miliony!!! Slovanů, z Českých zemí v 17 století desetitisíce!

M. Veleba 14.1.2019 13:35

Pokud to podstatné je postavit se proti implantaci pocitu viny, tak se mel Rozner ohradit proti implantaci pocitu viny (s tím souhlasím). Jenže on, řekl, že to byl pseudokoncentrák a ve své demenci tak způsobil pravý opak, protože nebýt jeho blbosti, nikdy bych se např. já o nějaký lágr v Letech nezajímal. Takže pan poslanec se krásně střelil do nohy.

V. Petr 14.1.2019 13:55

Rozner se nestřelil do nohy. Především řekl, že nesouhlasí s vyhozením více než půl miliardy na "památník," který není ve skutečnosti výrazem piety ale politické manipulace.

M. Veleba 14.1.2019 13:58

Ano, s tou částí jeho výroků se mohu částečně ztotožnit. Ale on řekl i jiné věci, a proto se o nich se bavíme. Pokud by to neudělal, mohli jsme se bavit jen o účelnosti vynaložených prostředků. Místo toho dal odpůrcům munici a vděčné téma. Je to prostě dement, s tím nic nenadělá.

K. Páč 19.1.2019 9:23

Krásně napsáno, palec nahoru.

M. Pospisil 14.1.2019 15:18

Tvl :-D ze byli tvoji rodice sourozenci a navic rodice tvych rodicu take sourozenci? Ty jsi dobre vypatlanej.....

P. Navrátil 14.1.2019 13:05

Profesor historie Jan Rataj uvádí toto:Z odborného pohledu tábor v Letech nebyl koncentračním táborem, ale pracovním vězeňským, později specifickým sběrným táborem. Vězeňských pracovních táborů pro potřeby válečného hospodářství s lacinou pracovní silou vzniklo na území protektorátu velké množství. Většina z nich, na rozdíl od pietního místa Lety, není dnes nijak označena. Koncentrační vyhlazovací tábor ve výlučné správě SS mimo dosah trestního zákona, s propracovaným teroristickým státním systémem mučení a cíleného usmrcování vězňů v rámci zvláštního zacházení – sonderbehandlung, s jednotným zvláštním modelem vnitřní organizace a režimu, s typickým způsobem ostrahy ostnatým drátem a elektrickým plotem, se strážními jednotkami SS-Totenkopfverbände na území protektorátu nebyl ani jeden!!!

V. Petr 14.1.2019 11:58

Podle zjištění historiků na území dnešní ČR v průběhu války existovalo více než 600 táborů různého typu. Wikipedie

V. Petr 14.1.2019 12:07

Today the term "concentration camp" may be conflated with the concept of "extermination camp"

https://en.wikipedia.org/wiki/Internment

J. Svoboda 14.1.2019 12:41

A podle Roznera tábor v Letech byl neexistující pseudokoncentrák a Okamura to vylepšil o tvrzení, že to ani plot nemělo.

Pěkný den.

P. Navrátil 14.1.2019 13:33

Koncentrák ve smyslu likvidačního tábora to nebyl ,a plot tam byl pouze dřevěný snadno překonatelný bez ostnatého drátu .Profesor historie Jan Rataj uvádí ve svém rozboru že se v této kauze jedná o účelové špinění českého národa

J. Svoboda 14.1.2019 13:43

30% úmrtnost těžko označíte za nekoncentrační lázně ...

Pěkný den.

P. Navrátil 14.1.2019 14:27

byla tam epidemie tyfu a nemocní se léčili v civilních nemocnicích a pak byli z tábora propuštěni .Ve skutečném koncentráku by je nahnali do plynu

M. Veleba 14.1.2019 13:46

Pan profesor taky jasně uvádí, že tam byli uvězněny celé rodiny, vč. žen a dětí. Ty byly drženy odděleně. Taky píše, že nemoci tam vznikly z důvodu nedostatku vody. Taky píše, že proběhly minimálně dva hromadné transporty do Osvětimi... no prostě úplný ráj na zemi to byl. To se mi fakt ulevilo, že tam lidi nevraždili, ale jenom je za odměnu odvezli na výlet, ze kterého už se nevrátili. Myslím, že tento rozdíl si všichni určitě pochvalovali.

P. Navrátil 14.1.2019 14:21

Cikáni a židé se za okupace odváželi do likvidačních koncentračních táborů z celé Evropy a ty vždy někde shromáždili k transportu a takových míst byly tisíce.Nebyli ale likvidováni v Létech tam nebyl zavražděn ani jeden chovanec neb se nejednalo ani o klasickou věznici a klasický koncentrační tábor ale o převýchovný pracovní tábor.Kdo žil řádným životem tak se tam nedostal a navíc tímto táborem prošlo i mnoho necikánského obyvatelstva

V. Petr 14.1.2019 14:38

Mezi Cikány a Židy byl ovšem jeden podstatný rozdíl. U Cikánů vadil způsob "obživy," tedy kočování a neustálé krádeže. Pokud by šel Cikán někam pracovat, zejména v době existence tábora v Letech, vypadl by z evidence a už nikdo by se jím nezabýval.

Židá na tom byli daleko hůře! NEEXISTOVALO jednání, kterým by si mohli zachránit život, dokonce ani kolaborací s Němci ne. Když se Židovi nepodařilo utéci nebo se ukrýt (ale za "přechovávání policejně nehlášené osoby" byl v Protektorátu trest smrti), byl jeho osud prakticky zpečetěn.

M. Veleba 14.1.2019 14:49

Jaký je prosím pěkně pro odsouzence rozdíl v tom, jestli ho popravili v Letech nebo ho jenom odvezli o pár kilometrů na popravu jinam? Jak to má omluvit fakt, že takové tábory byly i jinde? Převýchovný tábor, kde násilně oddělí rodiny. Do kterého zavřou i děti. Kde z nedostatku vody vypukne epidemie a pomře téměř 30 procent lidí. Sám profesor Rataj uvádí, že šlo o pracovní tábor nikoli trestanecký, ale represivní (a tedy horšího typu). S argumentací se vypořádáváte velmi lajdácky, některé připomínky protistrany okázale ignorujete. To je potom diskuse zbytečná. Pěkný den.

M. Pospisil 14.1.2019 15:21

Krmeni trollu je vec zhola zbytecna..... Argumenty to nema, vedomosti take ne.... Doporucuji nasedujici postup, ktery praktikuji: Na trolly neodpovidam a bavim se jejich dutymi lebecnimi dutinami ( odtud asi ten nazev ) a jejich permanentni snahou, ze cim mene o problemu vedi, tim vice ho komentuji....

P. Navrátil 14.1.2019 13:17

v podstatě by se dal nazvat koncentračním táborem i oplocený tábor pionýrský či skautsky tábor neb se v něm koncentruje skupina občanů .Ale pod skutečným historickým pojmem "koncentrační tábor" se myslí vždy tábor likvidační a to se v táboře v Létech neprovádělo

M. Pospisil 14.1.2019 15:24

Takze, pokud sezenu urcitou skupinu lidi, ktere posilam na smrt jinam ( konkretne transporty do Osvetimi ) pak nejsem vinen a tim mene vrazdou, protoze byli zavrazdeni jinde.... OMG, dalsi Navratil, co ma rodice sourozence..?..?

V. Petr 14.1.2019 20:12

To je už naprostý blábol, to je jako vinit přednostu železniční stanice Praha-Bubny, odkud byli nacisty odváženi Židé do skutečných koncentráků.

Toto bylo celé v režii Němců a nikoho jiného!

Najdete na Lidovky.cz