26. prosince 2017 13:53, aktualizováno  21:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Tatrách zahynul už třetí Čech od začátku týdne. Vážné zranění mají i dvě děti

Další český turista zemřel po pádu v Tatrách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Další český turista zemřel po pádu v Tatrách. | foto: HZS.sk

Vysoké Tatry Ve Vysokých Tatrách zahynul po pádu další český turista. Třiatřicetiletého muže, jenž nejevil známky života, v úterý dopoledne ve Velké Studené dolině objevili náhodní turisté, oznámila Horská záchranná služba (HZS). Už v pondělí zemřely při dvou různých neštěstích ve Vysokých Tatrách dvě Češky. Letos tak už ve slovenských horách zahynulo nejméně sedm Čechů.

Čtyřiadvacetiletý turista, rovněž z České republiky, utrpěl v pondělí vážná zranění a podle záchranářů byl v kritickém stavu.  Horská záchranná služba upozornila v úterý turisty, že na horách jsou aktuálně velmi nepříznivé podmínky, které představují zvýšené nebezpečí zejména pro pěší turistiku, horolezectví a skialpinismus. Terén je po oteplení a následném poklesu teplot zledovatělý.

33letý český turista utrpěl při pádu poranění neslučitelná se životem.
V Tatrách zahynul další Čech. Třetí za dva dny.

Pád při výstupu v Malé Studené dolině byl v úterý příčinou úmrtí i polského turisty. Jeho krajanka se v úterý zranila při výstupu na zledovatělé stezce vedoucí na Slavkovský štít. „Během pádu utrpěla několik zranění v obličeji a byla v šoku,“ uvedli záchranáři na své internetové stránce. Zraněná byla letecky převezena do nemocnice v Popradu.

Zranění také utrpěla jedna rodina pod nejvýchodnějším vrcholem Vysokých Tater Jahňací štít. Čtrnáctiletá dívka utrpěla vážné zranění hlavy a 11letý chlapec zranění pánve. Oba byli přepraveni do nemocnice vrtulníkem. Jejich lehce zraněný otec sešel do údolí v doprovodu známých. 

V úterý se ukázalo, že jedna z Češek, která zemřela v Tatrách o den dříve, patrně patřila do skupiny tzv. Ježíškových vnoučat, projektu, který zapojoval dobrovolníky do pomoci seniorům, jimž plnili jejich vánoční přání. Skupina její identitu zveřejnila na svém facebookovém účtu.

Ve středu se na hřebenech Tater očekává silný vítr, který by v nárazech mohl dosáhnout rychlosti 135 až 160 kilometrů za hodinu. „Prosíme všechny návštěvníky, aby za těchto podmínek zvážili svůj pohyb v horských oblastech,“ uvedla HZS. Výstraha se podle ní týká především vyznavačů pěší turistiky, horolezectví a skialpinismu.

Smrtelné úrazy Čechů na Slovensku v posledních 5 letech


 • 26. února 2013 - Český horolezec zemřel pod lavinou ve Vysokých Tatrách. Pětašedesátiletý muž podle horské služby ve vysokohorském terénu sněhovou masu sám uvolnil.
 • 23. března 2013 - Český turista a slovenský horský vůdce zemřeli v lavině ve Vysokých Tatrách. Obě těla našli záchranáři v noci na 24. března pod horou Satan.
 • 23. prosince 2013 - Policisté ukončili pátrání po šestatřicetiletém horolezci Jaroslavu Žilinském z Hradce Králové. Pohřešovaný muž byl nalezen mrtvý v Tatrách.
 • 17. března 2014 - Český turista nepřežil pád laviny ve Vysokých Tatrách.
 • 22. března 2014 - Český horolezec spadl při horském výstupu ve Vysokých Tatrách. Neštěstí se stalo v dolině nad Vareškovým plesem.
 • 19. srpna 2014 - Dvaaosmdesátiletý český turista nepřežil asi 100 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách. Muž se zřítil do údolí při sestupu z Chaty pod Rysy.
 • 7. března 2015 - Dvaapadesátiletý český horolezec nepřežil pád při výstupu na horu Tupá ve Vysokých Tatrách.
 • 21. března 2015 - Jeden český horolezec zemřel a další utrpěl vážná zranění po pádu při výstupu na horu Lomnický štít ve Vysokých Tatrách.
 • 23. července 2015 - Dvojici českých turistů zasáhl během túry v Malé Fatře blesk. Třiačtyřicetiletá žena podlehla vážným zraněním na místě, jejímu manželovi se nic vážnějšího nestalo.
 • 20. června 2016 - Český turista zemřel po pádu ve Vysokých Tatrách. Sedmdesátiletý muž uklouzl při sestupu z Chaty pod Rysy a padal několik desítek metrů z turistické stezky směrem do údolí k Žabím plesům, při tom si poranil hlavu.
 • 26. července 2016 - Šestatřicetiletý muž k Kroměříže nepřežil zásah bleskem v Západních Tatrách. Neštěstí se stalo, když se pohořím přehnala nečekaná prudká bouře.
 • 12. listopadu 2016 - Z výšky 200 metrů se ve Vysokých Tatrách zřítil český turista v sedle Váhy nedaleko vrcholu Rysy. Muž byl po pádu ze skály při vědomí, ale utrpěl vážná poranění hlavy. Jeho život se už nepodařilo zachránit.
 • 20. září 2017 - Ve Vysokých Tatrách se ztratil český turista, který vyrazil na túru ze Štrbského plesa. Záchranáři našli jeho tělo po pěti dnech pod vrcholem hory Mlynické Solisko.
 • 29. září 2017 - Český horolezec nepřežil pád ve Vysokých Tatrách. Třiačtyřicetiletý muž spadl z asi 30 metrů nad Ledovým plesem ve Zlomiskové dolině.
 • 25. listopadu 2017 - Dvojice českých skialpinistů zahynula v Nízkých Tatrách. Sedmačtyřicetiletá žena a šedesátiletý muž nepřežili noc, podlehli následkům vyčerpání a podchlazení během špatného počasí.
 • 25. prosince 2017 - Dvě české turistky zahynuly ve Vysokých Tatrách při dvou různých neštěstích, další český turista je podle záchranářů v kritickém stavu.
 • 26. prosince 2017 - V Tatrách zahynul po pádu český turista, jeho tělo ve Velké Studené dolině objevili náhodní turisté.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz