Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V televizi začalo vyřizování účtů

Česko

PRAHA Nový model fungování České televize je na spadnutí. Generálnímu řediteli ČT Jiřímu Janečkovi zbývá na poslední úpravy jeho vize už jen čtrnáct dní.

Návrh na spásnou obměnu veřejnoprávního molochu má představit Radě ČT do začátku března. A dílčí „řezy“, které povedou k novým poměrům na Kavčích horách, dostávají už nyní konkrétnější obrysy.

Zřejmé je, že koncepce zasáhne i výkladní skříň televize – zpravodajství. Stávajícího ředitele této části ČT Milana Fridricha má na významném postu vystřídat Roman Bradáč, někdejší zahraniční zpravodaj ČT v USA. „O tom, že mám být sesazen, jsem samozřejmě slyšel, a to hned z několika kruhů, ale počkám si, až jak bude vypadat definitivní návrh pana ředitele,“ odpověděl včera LN Fridrich.

Bradáč, který by ho měl vystřídat, byl po návratu ze zámoří nejprve zodpovědný za sekci vnějších vztahů, naposledy pak vedl kancelář přímo řediteli Janečkovi.

Zpráva o tom, že Bradáč má nově povýšit přímo do managementu televize, je v sídle televize na pražských Kavčích horách veřejným tajemstvím už od loňského podzimu. Právě tehdy se měl Fridrich kvůli přílišným ambicím znelíbit řediteli Janečkovi. V době, kdy se blížila volba šéfa ČT, totiž Fridrich figuroval jako možná alternativa k dosavadnímu vůdci televize.

Spekulace o sesazení Fridricha ale Janeček tehdy utnul s tím, že rošádu ve vedení uskuteční až v rámci zavedení nových pořádků ve fungování televize.

Čas vyřizování účtů Ta chvíle nastává právě nyní. Do konce února chce Janeček představit obměněnou podobu řízení stanice, o měsíc později má být jasno i o personálním obsazení.

„Restrukturalizace není principiálně zaměřena na personální změny, nýbrž na ty systémové,“ obhajuje zamýšlené kroky Janeček.

Jenže podle zákulisní šeptandy půjde právě o „vyřizování účtů“. A prvním na ráně bude Fridrich. Pod příslibem anonymity to tvrdí jak členové rady ČT, tak politici.

A shodují se i na tom, kdo jej v politicky exponovaném křesle nahradí: Roman Bradáč. „Žádné jiné jméno jsem v té souvislosti nezaslechl,“ přiznává poslanec a mediální expert občanských demokratů Petr Pleva.

Stejnou informaci potvrdil i předseda radních Jiří Baumruk. „Koluje to tady, ale oficiální to není,“ říká Baumruk.

Volby nehrají roli. Prý Bradáč údajně už dokonce začal obcházet špičky sociální demokracie, aby se „představil“. „To je absurdní. Nedovedu si představit, že by se muž na takovém místě přišel poklonit jakékoliv politické partaji,“ odmítá to poradce šéfa ČSSD Jiřího Paroubka Petr Dimun.

Jakékoliv náznaky, že by změna na důležitém postu souvisela s blížícími se květnovými volbami do sněmovny, popírá i Baumruk. „V Česku nikdy nevíte, kdy budou volby. A i když je to bezesporu citlivá věc, je otázka, do jaké míry bychom se tím jako veřejnoprávní stanice měli zabývat,“ míní Baumruk. Kritici stávajícího vedení televize chápou spojitost mezi volbami a sesazením šéfa zpravodajství opačně. „Ta souslednost má logiku. Vedení televize nejde o reformu, ale o dohodu s papaláši,“ nebere si servítky režisér Břetislav Rychlík, který kvůli tomu plánuje vyrukovat s oficiální výzvou politické elitě.

„Chci se jich zeptat, co zamýšlejí s televizí, protože takhle amatérsky to dál dělat nejde,“ zlobí se Rychlík. Režisérovi vadí více než sesazení šéfa zpravodajství jiná novinka – a to, že na místo programové ředitelky Kateřiny Fričové prý Janeček počítá s dramaturgem nováckých estrád a bývalým členem folkové skupiny Šlapeto Radanem Dolejšem. „To je přece šílené tlačit na veřejnoprávní kanál něco, co skončilo na Nově,“ říká Rychlík.

K podobné petici se odhodlal už loni na podzim. Tehdy shromáždil stovku významných osobností veřejného života a v dopise zákonodárcům žádal zrušení volby šéfa České televize. Narazil však na nezájem a s výzvou neuspěl.

***

Kdo je kdo v České televizi

Škatulata, škatulata, hejbejte se!

MILAN FRIDRICH byl dlouholetým zahraničním zpravodajem Českého rozhlasu, jeho specializací byla Evropská unie. Na stejném postu v Bruselu pracoval i pro Hospodářské noviny. Poté co vznikla zpravodajská stanice ČT 24, podílel se z pozice šéfeditora na jejím rozjezdu. Pak jeho kariérní hvězda dále stoupala – nyní je ředitelem zpravodajství ČT.

ROMAN BRADÁČ působil do roku 2008 jako zahraniční zpravodaj ČT v USA. Následně v televizi zodpovídal za úsek vnějších vztahů, od loňského roku vede kancelář generálního ředitele. Zkušenosti s vedením zpravodajství veřejnoprávní stanice má už z let 1999 až 2002, kdy působil jako zástupce šéfredaktora Redakce zpravodajství ČT.

Autor: