Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Pojďte nás zabít.‘ V Teplicích se sešly stovky lidí kvůli zesnulému Romovi, na místě byli těžkooděnci

Česko

  14:54aktualizováno  17:06
Teplice - Stovky lidí v sobotu v Teplicích skandovaly „Pojďte nás zabít", když připomínaly smrt Roma, který ve městě před týdnem zemřel krátce po zákroku policie. Podle shromážděných policie pochybila, policie vinu opakovaně odmítla. Původně mělo jít o pietu, ta se ale v průběhu akce změnila v demonstraci a lidé se nakonec vydali na pochod před policejní stanici u teplického nádraží. Zde působili těžkooděnci.

Organizátoři původní piety v čele s Miroslavem Brožem a Jozefem Mikerem řekli, že nad akcí ztratili kontrolu. Demonstrující se nakonec kolem 16:00 rozešli. Policie dění na místě monitorovala, k místu konání kvůli bezpečnosti uzavřela příjezdové silnice, uvedl odpoledne regionální policejní mluvčí Daniel Vítek. Dodal, že záznamy ze sobotního shromáždění bude policie vyhodnocovat.

Pietní akce k uctění památky Roma Stanislava Tomáše, který před týdnem zemřel...
Lidé, kteří se shromáždili 26. června 2021 v ulici U Hřiště v Teplicích kvůli...

„My jsme tady chtěli udělat pietní náboženské shromáždění a de facto je tady místo toho nějaká politická demonstrace,“ uvedl Brož. Na dotaz doplnil, že dění na místě oznámil policii. Na vině je podle něj ozvučení, které vypovědělo službu. „Tím jsme ztratili kontrolu nad demonstrací, protože ty jiné skupiny tady mají megafony, takže kdo má megafon, to je řečník,“ řekl Brož. „Demonstraci řídí nám neznámí lidé,“ dodal.

Rozehnání napomohl déšť

Pochod šel Hrázní ulicí do Husitské před policejní stanici. Lidé skandovali hesla: Policejní vrazi či Stop rasismu, čímž chtěli vyjádřit nesouhlas se zásahem policistů. Na místě byli těžkooděnci. Poté, co policie vyzvala shromáždění k rozchodu a začalo pršet, se dav rozešel. Podle policejního mluvčího Daniela Vítka demonstranti uposlechli výzvu.

Rodina zesnulého muže bude podle Brože, který je s ní v kontaktu, usilovat o to, aby se jeho úmrtí řádně vyšetřilo. „Pravděpodobně budeme chtít oponentní pitvu,“ doplnil Brož. Míní že se zřejmě posune i pohřeb.

Kvůli potyčce dvou mužů, kteří také poškozovali cizí auta, zasahovali policisté v Teplicích v sobotu 19. června odpoledne. Když na místo přijela hlídka, ležel podle policie jeden z nich na zemi a měl zjevná zranění. Když se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní a napadl je, uvedla policie. Policisté použili donucovací prostředky a přivolali sanitku, ve voze záchranáři zahájili resuscitaci, zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval smrt šestačtyřicetiletého muže.

Soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem, pitevní zpráva poukazuje na ovlivnění drogou, uvedl už dříve policejní mluvčí . Zástupci ústeckého krajského policejního ředitelství ve čtvrtek řekli, že donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku, odpovídaly intenzitě útoku. Zatím však jde o předběžné výstupy vyšetřování odboru vnitřní kontroly, nejsou konečné. Pitva zemřelého podle nich neodhalila známky poranění orgánů ani dušení, muž měl v těle pervitin. Zemřel na selhání srdce. Policisté trvají na tom, že smrt nesouvisela se zákrokem.

Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení. K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný.

Podle rady jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Výroky Babiše a Hamáčka kritizovali občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, podle nich totiž podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování.

Šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose označil zásah české policie v Teplicích za nelidský, odporný a brutální. Rada, která sdružuje romská etnika v Německu, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat