Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Terezíně se sešli bývalí vězni z ghetta

Setkání uspořádal Památník Terezín ve spolupráci s Terezínskou iniciativou, sdružením bývalých vězňů terezínského a lodžského ghetta z českých zemí při příležitosti 70. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Setkání uspořádal Památník Terezín ve spolupráci s Terezínskou iniciativou, sdružením bývalých vězňů terezínského a lodžského ghetta z českých zemí při příležitosti 70. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí. | foto: ČTK

TEREZÍN V Terezíně se sešlo více než 200 bývalých vězňů z tamního ghetta v době druhé světové války a jejich potomků. Připomněli si 70. výročí od zahájení deportací Židů z českých zemí. Na programu je i uvedení dětské opery Brundibár, která vnikla právě v terezínském ghettu, divadelní představení Šoa v podání pražského Švandova divadla či promítání uměleckého dokumentu Helga - L520.

Předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Lieblová ve svém projevu přirovnala osud bývalých terezínských vězňů, kteří dosud žijí, k osudu takzvaného Stromu židovských dětí. "Javor podle pověsti zasadily děti na dvoře dívčího domova v roce 1943, po pěti letech byl přesazený na židovský hřbitov," popsala Lieblová.

Dětskou operu Brundibár mohli zhlédnout hosté v Terezíně na Litoměřicku.

Strom pak v roce 2002 nepřežil povodeň, která celý Terezín zasáhla. "Dnes je z něj po úpravě působivý, ale neživý památník. Vedle něj ale roste nový stromek, odnož, jeho potomek," připomněla s tím, že s tímto stromem je to stejné jako s přeživšími terezínskými vězni. "První generace chřadne a odchází, brzy po nás zbudou jen neživé památky. Ale jsou tu naše děti," dodala.

Vítězství dobra nad zlem

Na setkání zazněla také dětská opera Brundibár v podání Dismanova dětského pěveckého soubodu. "Jejími protagonisty tehdy byli nejmladší vězni. Někteří z nich budou na akci osobně přítomni, tentokrát v roli diváků," uvedl mluvčí Památníku Terezín Tomáš Rieger.

Bývalá vězenkyně Antonie Militká - Michalová v Terezíně

Podle náměstka ministra kultury Františka Mikeše její dětští v Terezíně představitelé dobře chápali její hlavní poselství - vítězství dobra nad zlem.

ČTĚTE VÍCE:

Mikeš dále připomněl, že terezínským ghettem prošlo více než 10 500 dětí, kterým v před deportací nebylo ani 15 let. "Asi 400 z nich zemřelo ještě v Terezíně, více než 7500 v koncentračních táborech," dodal náměstek.

Bývalá vězenkyně Margot Friedlauderová (vlevo) v Terezíně

V půdním divadle Magdeburských kasáren odpoledne odehraje pražské Švandovo divadlo představení Šoa. Divadlo hru popisuje jako příběh dvou lidí, sportovce Miloše Dobrého a herečky Hany Pravdové, kteří se ocitli na stejných místech a prožili podobné tragédie, a přesto se nikdy nepoznali.

Jejich životní cesty se prolínají a míjejí - oba přežili Terezín, Osvětim, pochod smrti i poválečné křivdy.

Animovaný dokument Helga - L520

Program uzavře premiéra animovaného uměleckého dokumentu Helga - L520, který se inspiroval tvorbou malířky Helgy Hoškové-Weissové. Jako dítě vytvořila v terezínském ghettu cyklus ojedinělých kreseb.

O Terezíně

V letech 1940 až 1945 zavlekli nacisté do věznice gestapa v Malé pevnosti, terezínského ghetta a koncentračního tábora Richard v Litoměřicích přes 200 000 vězňů.

Nejvíce, přes 150 000 lidí, trpělo v židovském ghettu. Byli mezi nimi lidé z Čech, Slovenska, Polska, Jugoslávie, Rakouska, Francie, Itálie, Nizozemska, Maďarska a z dalších zemí. Každý pátý zemřel přímo tam, na 100 000 jich zahynulo po deportaci z Terezína v koncentračních vyhlazovacích táborech.

Od roku 1947 jejich památku připomíná Památník národního utrpení, později přejmenovaný na Památník Terezín.

První expozice vnikla v roce 1949.

V roce 1991 vzniklo Muzeum ghetta, které dokumentuje osudy Židů.

V roce 1997 k památníku přibyla expozice v Magdeburských kasárnách, kde je možné například vidět repliku ubikace v terezínském ghettu či exponáty věnované umění v něm. Památník Terezín patří mezi nejnavštěvovanější památky v Česku.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...