13. května 2018 11:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Tiských stěnách se zranil horolezec, spadl z deseti metrů. Transportoval ho vrtulník

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

TISÁ V Tiských stěnách na Ústecku se v sobotu zranil šestačtyřicetiletý horolezec, do nemocnice ho transportoval vrtulník. Muž spadl asi z desetimetrové výšky, informoval v neděli mluvčí Horské služby ČR Radek Zeman.

Horolezec spadl při slézání pískovcové skály u osady Ostrov. „Přesnou příčinu pádu neznáme, ale je pravděpodobné, že selhalo jištění při postupu po skalní stěně,“ uvedl zasahující člen Horské služby Krušné hory Martin Krejčí. Muž si podle něj poranil kotník a zřejmě zlomil několik žeber. „Měli jsme podezření i na poranění pánve. Vše jsme konzultovali s dispečinkem zdravotní záchranné služby, který už předem k nám vyslal vrtulník,“ dodal Krejčí.

Vrtulník nemohl vzhledem k nepřístupnému skalnímu terénu přistát na místě. „Lékař a zdravotník letecké záchranné služby tedy slanili k nám. Poté jsme společně zraněného zajistili a i s dalšími horolezci ho transportovali k našemu vozu. V něm jsme lezce poté odvezli na místo přistání u hotelu Ostrov,“ dodal Krejčí. Posádka vrtulníku pak zraněného převezla k dalšímu ošetření do nemocnice v Ústí nad Labem.

Pády horolezců v této lokalitě nejsou nic výjimečného, například na začátku května se tam těžce zranila sedmačtyřicetiletá horolezkyně. Spadla při slaňování z výšky asi 15 metrů. „Tiské stěny jsou po celý rok vyhledávanou lokalitou horolezců. Ne všichni ale jsou dostatečně zkušení, aby dokázali lézt bez nehody a zdravotních následků,“ uvedl náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner. Podle něj se dokonce stává, že se na skalní stěnu pustí i normální turista bez vybavení a jištění. „Ale i dobře proškolené lezce vyzývám, aby pečlivě dbali na všechny zásady bezpečného lezení,“ dodal Güttner.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz