Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
11. května 2014 15:59, aktualizováno  16:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Tiských stěnách spadl další horolezec, je zraněný

Horolezec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horolezec - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

TISÁ (ÚSTECKO) V Tiských stěnách na Ústecku spadl v neděli před polednem další horolezec. Pětatřicetiletý muž udělal v podstatě identickou chybu jako Němec, který se ze skal zřítil v sobotu. Nedbal pravidel lezení na pískovci, uklouzl na mokré skále a zřítil se.

V neděli o tom informoval náčelník Horské služby Krušné Hory Miroslav Güttner. Muž padl na záda a zřejmě utrpěl poranění v oblasti hrudní páteře. Kolegové horolezce zavolali o pomoc na dispečink záchranné služby, která požádala o spolupráci horskou službu.

"Spadl podle našich informací asi šest metrů ze stěny jedné z věží pod silnicí. Vyjeli jsme k němu ve třech," uvedl k dnešnímu výjezdu Tomáš Plíva z Horské služby Krušné hory. Horolezec byl podle něj při vědomí a se záchranáři komunikoval.

Záchranáři z horské služby muže po základním ošetření zafixovali do vakuové matrace a předali lékaři Letecké záchranné služby. Vrtulník pak musel horolezce v podvěsu, stejně jako v sobotu, dopravit na místo, kde mohl přistát. Teprve tam ho mohli záchranáři do vrtulníku naložit, a pak už zraněný muž putoval do ústecké nemocnice.

V sobotu spadl mladý Němec

Podobně vypadala záchranná akce v sobotu odpoledne, kdy se z mokré skály zřítil pětadvacetiletý německý horolezec. Ten spadl z osmimetrové výšky a záchranáři k němu museli slanit z vrtulníku. I on pak skončil s vážným zraněním v nemocnici v Ústí nad Labem.

"Dnes došlo opět k jasnému porušení pravidel bezpečného lezení na pískovci. I dnes bylo po dešti, skála byla mokrá a v takovém případě se může spíše smeknout, drolit či ulomit," řekl Güttner. Zdůraznil, že pravidlo je jasné - 24 hodin po dešti na pískovcovou skálu v žádném případě nelézt. "I když byla tato zásada původně přijata kvůli ochraně povrchu pískovcových skal, zároveň chrání životy a zdraví samotných horolezců," připomněl Güttner.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.