Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„V Tokiu se lidé radiace bát nemusejí“

Česko

Při nejčernějším scénáři by zůstala neobyvatelná jen oblast v okolí Fukušimy, řekla LN předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

* LN Po havárii na japonských jaderných elektrárnách byla naměřena zvýšená radiace nejen v Tokiu, ale třeba až na Dálném východě. Od jakých dávek záření už radiace znamená ohrožení života či zdraví?

Když u jednoho z reaktorů elektrárny Fukušima naměřily přístroje radiaci o síle 400 milisievertů za hodinu, vyvolalo to u mě opravdu velké znepokojení. Dávka považovaná ještě za dávku neohrožující bezprostředně život a zdraví je totiž o polovinu nižší. Mluvíme však o síle záření přímo u reaktoru, kde se pohybuje jen minimum lidí. V Tokiu podle mého názoru nebezpečí nehrozí.

* LN Obyvatelé Tokia ale město opouštějí právě v obavě před radioaktivním mrakem. Bojí se tedy zbytečně?

V Tokiu by dnes neměla být úroveň radiace vyšší než v řádu jednotek mikrosievertů. Při vyšetření na CT v nemocnici dostanete dávku až v desítkách milisievertů. Tedy míra radiace dnes naměřená v Tokiu rozhodně neohrožuje zdraví ani životy obyvatel. Podle mého názoru by i při nejčernějším scénáři zůstala neobyvatelná jen zhruba padesátikilometrová oblast v okolí Fukušimy.

* LN A co lidé, kteří žijí třeba třicet kilometrů od elektrárny? Mají mít obavu o zdraví?

Účinky radiace na organismus ovlivňují vzdálenost od zdroje, čas, po který jsou lidé záření vystaveni, a stínění. Jestliže je tedy mezi zdrojem a vámi třeba zeď, síla radiace klesá. Například v případě černobylské katastrofy tak na nemoc z ozáření bezprostředně zemřeli pouze lidé pracující přímo v areálu elektrárny. Z obyvatel okolí nezemřel ze stejných příčin nikdo. Nemoc z ozáření znamená, že silná radiace poškodí kostní dřeň, trávicí trakt nebo nervový systém, což znamená prakticky okamžitou smrt.

* LN Jenže tisíce lidí v oblasti Černobylu později přece trpěly nemocemi, jako je rakovina...

Radionuklidy jsou prokazatelně karcinogenní, tedy mohou přispět ke vzniku rakoviny stejně jako řada dalších karcinogenů, se kterými se setkáváme. Prokázat, jaký karcinogen byl tou hlavní příčinou onemocnění, je však prakticky nemožné. Tím nechci jakkoliv zlehčovat následky černobylské katastrofy. Faktem ale zůstává, že otázka skutečného počtu obětí havárie v Černobylu je předmětem neustálé diskuse.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...