Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„V Tokiu se lidé radiace bát nemusejí“

Česko

Při nejčernějším scénáři by zůstala neobyvatelná jen oblast v okolí Fukušimy, řekla LN předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

* LN Po havárii na japonských jaderných elektrárnách byla naměřena zvýšená radiace nejen v Tokiu, ale třeba až na Dálném východě. Od jakých dávek záření už radiace znamená ohrožení života či zdraví?

Když u jednoho z reaktorů elektrárny Fukušima naměřily přístroje radiaci o síle 400 milisievertů za hodinu, vyvolalo to u mě opravdu velké znepokojení. Dávka považovaná ještě za dávku neohrožující bezprostředně život a zdraví je totiž o polovinu nižší. Mluvíme však o síle záření přímo u reaktoru, kde se pohybuje jen minimum lidí. V Tokiu podle mého názoru nebezpečí nehrozí.

* LN Obyvatelé Tokia ale město opouštějí právě v obavě před radioaktivním mrakem. Bojí se tedy zbytečně?

V Tokiu by dnes neměla být úroveň radiace vyšší než v řádu jednotek mikrosievertů. Při vyšetření na CT v nemocnici dostanete dávku až v desítkách milisievertů. Tedy míra radiace dnes naměřená v Tokiu rozhodně neohrožuje zdraví ani životy obyvatel. Podle mého názoru by i při nejčernějším scénáři zůstala neobyvatelná jen zhruba padesátikilometrová oblast v okolí Fukušimy.

* LN A co lidé, kteří žijí třeba třicet kilometrů od elektrárny? Mají mít obavu o zdraví?

Účinky radiace na organismus ovlivňují vzdálenost od zdroje, čas, po který jsou lidé záření vystaveni, a stínění. Jestliže je tedy mezi zdrojem a vámi třeba zeď, síla radiace klesá. Například v případě černobylské katastrofy tak na nemoc z ozáření bezprostředně zemřeli pouze lidé pracující přímo v areálu elektrárny. Z obyvatel okolí nezemřel ze stejných příčin nikdo. Nemoc z ozáření znamená, že silná radiace poškodí kostní dřeň, trávicí trakt nebo nervový systém, což znamená prakticky okamžitou smrt.

* LN Jenže tisíce lidí v oblasti Černobylu později přece trpěly nemocemi, jako je rakovina...

Radionuklidy jsou prokazatelně karcinogenní, tedy mohou přispět ke vzniku rakoviny stejně jako řada dalších karcinogenů, se kterými se setkáváme. Prokázat, jaký karcinogen byl tou hlavní příčinou onemocnění, je však prakticky nemožné. Tím nechci jakkoliv zlehčovat následky černobylské katastrofy. Faktem ale zůstává, že otázka skutečného počtu obětí havárie v Černobylu je předmětem neustálé diskuse.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....