2. srpna 2017 7:48, aktualizováno  8:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Třinci shořel vzácný dřevěný kostel z 16. století. Škoda za desítky milionů

Římskoskatolický filiální, tedy vedlejší kostel v Gutech byl cennou památkou s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Římskoskatolický filiální, tedy vedlejší kostel v Gutech byl cennou památkou s... | foto: ČTK

Třinec V třinecké části Guty v noci na středu shořel dřevěný kostel z 16. století. Škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů, uvedl v tiskové zprávě mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Hasiči dostali zprávu o požáru kostela Božího těla v Gutech ve středu krátce po půlnoci. Při příjezdu hasičů na místo byl už kostel v plamenech. „Oheň dostali hasiči pod kontrolu za necelou hodinu, do středečního rána pokračovalo dohašování,“ uvedl Kůdela. Při požáru nebyl nikdo zraněný.

Římskoskatolický filiální, tedy vedlejší kostel v Gutech byl cennou památkou s mnohým původním vybavením a obrazy z 1. poloviny 16. století. V letech 2012 až 2014 byl kostel rekonstruován za několik milionů korun.

Noční ničivý požár dřevěného kostela v Třinci-Gutech.
V třinecké části Guty v noci z 1. na 2. srpna shořel dřevěný kostel z 16....

Podle letopočtu vytesaném v portálu je možné, že byl kostel postaven roku 1563. Není však vyloučeno, že je starší. První zvon byl na jeho věž osazen v roce 1565 a existuje dodnes. V roce 2001 ho někdo ukradl. Zvedla se taková vlna nevole, že se ho zloději nakonec zbavili. Nalezen byl bez srdce v nedaleké Karpentné.

Kostel byl postaven z velkých kmenů listnatých stromů, nejstarší habry zřejmě rostly u řeky Olše již za doby Velkomoravské říše. Interiér kostela později vyzdobila díla místních umělců žijících v 17. a 18. století. V 19. století byl kostel několikrát opravován, avšak zachoval si svou původní goticko-renesanční podobu.

02.srpna 2017 v 09:06, příspěvek archivován: 02.srpna 2017 v 15:28

Jeden z nejcennějších dřevěných kostelů v ČR shořel.Hlavně, že nebyl nikdo zraněn.MK se bude na obnově podílet z programu na obnovu památek.


V Ostravě - Hrabové 2. dubna 2002 shořel dřevěný kostel svaté Kateřiny z 16. století, který byl národní kulturní památkou. Hmotná škoda byla zhruba 20 milionů korun, historická škoda je v tomto případě podle expertů nevyčíslitelná.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz