Těžce poškozený letoun se našel v obtížně přístupném terénu. Podle německých agentur již pátrací tým objevil i lidské ostatky. Vyšetřovatelé ale také zjišťují, zda letadlem neletěl ještě někdo další.
"Byl to slovenský občan," řekl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Peter Stano. Ministerstvo prý již informovalo rodinu. Doposud se předpokládalo, že oběťmi byli dva Češi. Němečtí vyšetřovatelé již dříve oznámili, že na místě nehody našli slovenský řidičský průkaz. Podle nich ale není jasné, jestli má s nehodou souvislost.
Při nehodě letounu zahynuli dva piloti, sdělil ředitel společnosti Time Air Martin Pražský. Tato firma letadlo provozovala. České zpravodajské servery uvedly, že letoun patřil podnikateli Antonínu Charouzovi. Podle serveru Novinky.cz však Charouz na palubě nebyl.
Saská policie vychází z toho, že nalezené ostatky patří jednomu z pilotů.
Její mluvčí ale zároveň uvedl, že stále ještě není jasné, kolik lidí letounem skutečně cestovalo. Policisté nevyloučili, že kromě dvou pilotů mohl být na palubě ještě někdo jiný.
Ve 21:07 se stroj ztratil z radarů
Letoun Cessna Citation 550 dostal podle německých úřadů povolení k výstupu z výšky 8000 metrů do výšky zhruba 10 500 metrů krátce poté, co v neděli večer vletěl do německého vzdušného prostoru u Drážďan.
Statisíce za letTime Air patří ke společnostem, které se specializují na takzvané privátní lety. Stroje ve flotile obvykle vlastní a používají bohatí obchodníci nebo firmy, aerolinky letadla opatrují a nabízejí k pronájmu v době, kdy je jejich majitel nepotřebuje. Za hodinu letu zaplatí zájemce i statisíce korun. |
"Ve 23:40 byly za pomoci vrtulníku objeveny hořící trosky v nepřístupném a zasněženém terénu v katastru obce Rosenthal. Osádka vrtulníku navedla na místo pozemní jednotky," sdělila Pavlíková.
Stroj náhle ztratil výšku a zřítil se u hory Grosser Zschirnstein v Saském Švýcarsku. Tento pískovcový vrch se nachází na levém břehu Labe asi čtyři kilometry západně od Hřenska a jeden kilometr severně od státní hranice.
Policie a záchranáři byli na místě od půlnoci. Do pátrání německá policie nasadila vrtulník i psy. Cestu k místu nehody musela nejdřív uvolnit těžká technika.
Nehodu vyšetřuje německý úřad
Událostí se podle Pavlíkové zabývá německý úřad pro šetření leteckých nehod. Český Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod je s německou stranou v kontaktu a na místo nehody vyjela jeho komise. Mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová sdělila, že saská policie při ohledávání místa nehody si zatím pomoc českých kolegů nevyžádala.
Martin Pražský uvedl, že Time Air poskytne vyšetřovatelům veškeré dokumenty a informace, které budou k objasnění příčin neštěstí nutné. Do uzavření vyšetřování nebude firma podle svého ředitele poskytovat žádné informace.