Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Trutnově už roste festivalové město

Česko

Jako velkou oslavu s nejlepšími kapelami, které kdy v Trutnově hrály, pojali organizátoři letošní jubilejní ročník tamního festivalu. Zahájí už zítra a bude věnován „náčelníkovi Václavu Havlovi“.

Dvacet let oslaví letos nejstarší open-air festival u nás. V areálu Na Bojišti již začíná vznikat festivalové město s čajovnami, indiánským táborem, hvězdárnou, dětským táborem, krkonošskou i vegetariánskou jídelnou, lékařskou ordinací, knihkupectvími a stánky s festivalovými amulety.

Hlavními zahraničními hvězdami festivalu budou švýcarští electropunkoví The Young Gods, zakladatel Faith No More Billy Gould s kapelou Harmful a šamanští bubeníci The Dhol Foundation. Billy Gould odkazuje na rok 1997, kdy na festivalu zahráli Faith No More a svým vystoupením zásadně ovlivnili celou česko-slovenskou festivalovou scénu a její dramaturgii. Indicko-pákistánští The Dhol Foundation přijedou posíleni o několik bubeníků a přivezou s sebou též Andyho Gangadeena, bubenického mága známého svým vystupováním s Massive Attack, Faithless, ZZ Top či Mandalay.

„The Dhol Foundation si Trutnov tak oblíbili, že ze svého vystoupení natočí live DVD, které by mělo vyjít na jaře 2008. Očekáváme koncert, který ještě tato magická půda Bojiště nezažila,“ dodala organizátorka trutnovského festivalu Eva Navrátilová.

Neoficiální začátek Open Air Music Festivalu Trutnov 87-07 je zítra a proběhne rovnou na hlavní scéně. Vystoupí čeští Monkey Business, Billy Gould s Harmful a večírek na uvítanou uzavře New York Ska Jazz Ensemble.

Královna jamajského reggae Tanya Stephens, která měla být jednou z hvězd Trutnova, nepřijede. Zrušila své vystoupení v České republice a na dalších zahraničních festivalech poté, co jí na jednom festivalu v Rakousku vykradli karavan.

K Trutnovu neodmyslitelně patří také neziskové organizace, které budou mít svou zónu, občanské postoje a ekologické smýšlení. Letos festival připravil na tomto poli speciální novinku: bude se zde používat bionádobí. Misky, talíře a kelímky na nápoje (kromě pivních půllitrů) budou vyrobeny z biologicky snadno rozložitelných a navíc obnovitelných surovin.

Na nápor cestujících se chystají České dráhy. Ty posílí páteční spoje na trati Praha-Trutnov a také na trati Chlumec n. C.-Stará PakaTrutnov. Obdobným způsobem budou posíleny vlaky pro cestu zpět, a to od nedělního poledne až do pondělí.

Informace o cenách vstupenek, hudebním programu i doprovodných akcích jsou na www.festivaltrutnov. cz.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat