Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Tunisu si užijte ruch na tržištích

Česko

Tunis je město tisíce chutí a vůní. Každý si může vybrat tu, která mu vyhovuje nejvíc. „Pro mě Tunis znamená rodinu, dlouhé pískové pláže a antické památky,“ říká Leila Goulliová, ředitelka marketingu přímého prodeje Poštovní spořitelny, která se v Tunisu narodila.

Kde to nejvíc žije

1 Mnoho mých známých se diví, když řeknu, že se ráda procházím po bulváru Habiba Bourguiby (prvního tuniského prezidenta), protože auta se tu nehnou, troubí jedno na druhé, lidé se kvůli tomu překřikují a vůbec je to tu jako v úle. Ale já jim říkám: „Tohle je pravý Tunis! Tady to žije.“ Tunisané jsou lidé plní života a právě tady se o tom může každý přesvědčit.

2 Do muzea za klidem Když už budete mít všeho toho ruchu dost, zajděte do muzea Bardó. Přes den je tu plno, ale v podvečer jsou chodby skoro opuštěné, takže si můžete vše v klidu prohlédnout a vstřebat ducha starých antických časů. Místní hlídači jsou velmi sdílní, a pokud budete mít štěstí, dozvíte se nejen zajímavé historické příběhy, které odposlouchali od průvodců, ale také jejich vtipné zážitky s návštěvníky.

Při boty nebo koření. 3 kdyby se

Na tržišti smlouvejte Každý druh zboží má v Tunisu své speciální tržiště. Souk El-Attarine je zaměřené na parfémy a koření, Souk de la Laine na stříbrné šperky, Souk des Étoffes zase na oblečení. Já nejraději chodím nakupovat do obchodu Mains des Femmes (Habib Bourguiba 47, 1. patro). Prodávají se tu tradiční výrobky zhotovené tuniskými ženami. Mají tu opravdu překrásné věci. nákupech všem doporučuji nebát se smlouvat o cenu – ať už kupujete Ceny jsou vždy hodně přehnané a obchodník by byl vlastně zklamaný, s vámi nemohl o konečnou částku pohádat. Takže se neděste, když začne naříkat a lomit rukama, že ho chcete zruinovat. A ještě jedno doporučení: Ačkoliv Tunis je bezpečné město, samotným ženám bych ho moc nedoporučovala. Sexuální narážky Tunisanů mohou být velmi nepříjemné. Do ulic je lepší vyrazit v doprovodu muže a v decentním oblečení, které toho příliš neodhaluje.

4 dostanete

Tuniský Montmartre Předměstská čtvrť Sidi Bou Said by se s trochou nadsázky dala označit za Montmartre Tunisu. Na ulicích zde vystavují svá díla stovky výtvarníků, na malých tržištích koupit vynikající baklavu (dezert z listového těsta a oříšků) nebo tuniský čaj. Je velmi sladký, ozvláštněný mátou a piniovými oříšky. V Sidi Bou Said nezapomeňte zajít do kavárny Café des Nattes a ochutnat něco z tradiční tuniské kuchyně, která je lehká a chutná. Jako předkrm doporučuji brick - smažené taštičky plněné vejcem a tuňákem. Pak můžete vyzkoušet například jehněčí kuskus a vše dochutit tradiční harrissou, což je pálivá pasta vyrobená z čili papriček.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...