10. března 2015 18:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Uherském Brodě zasahovalo pět velitelů. Jejich rozkazy byly protichůdné

Vedoucí zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedoucí zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje... | foto: ČTK

PRAHA/UHERSKÝ BROD Policejní zásah v Uherském Brodě, kde Zdeněk K. v restauraci Družba zastřelil osm lidí a následně i sebe, byl ještě komplikovanější, než se dosud zdálo. Během necelé hodiny se na místě vystřídalo pět velitelů. Navíc pohotovostní jednotka, která k hospodě dorazila, nakonec vůbec nezasáhla.

Dva týdny po masakru v restauraci Družba budí nové poznatky o policejním zásahu další pochybnosti. Podle zjištění týdeníku Respekt se na místě do zákroku zásahové jednotky vystřídalo pět velitelů.

Jen deset minut poté, co na místo dorazila první hlídka policistů, přijela na pomoc také pohotovostní jednotka s potřebným vybavením, která zrovna shodou okolností cvičila nedaleko od místa tragédie pod dohledem svého instruktora. Právě ten rozhodl, že jednotka zasáhne. Než se tak ale stalo, do minuty dorazil na místo policejní velitel z Uherského Hradiště, který rozhodl přesně naopak - vydal rozkaz, aby se počkalo na zásahovou jednotku.

Ani jeho velení netrvalo příliš dlouho. O čtvrt hodiny později se „šéfem“ zásahu stal výše postavený operační důstojník ze Zlína. A po dalších deseti minutách převzal velení v pořadí pátý muž, krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček. 

Nutno podotknout, že policie v ten moment stále nevěděla, jestli jsou hosté v restauraci Družba zranění nebo mrtví. Hlídka, která v hospodě zasahovala, je totiž popsala jako „různě sedící a ležící“. Navíc stále platil rozkaz vyčkat na příjezd zásahové jednotky. Trvalo pak ještě hodinu, než specialisté do restaurace vtrhli. Po jejím útoku se Zdeněk K. zastřelil, podařilo se však zachránit muže skrývajícího se celou dobu na toaletě. 

Účastník pohřbu oběti střelby u Uherského Brodu.
Téměř půlhodinový obřad sledovali lidé i před plnou smuteční síní.

Třiašedesátiletý Zdeněk K. vešel 24. února krátce po poledni do restaurace Družba a zastřelil osm lidí ve věku 27 až 66 let a poté i sebe. K obětem neměl žádný bližší vztah. Jeden z hostů přežil masakr schovaný na toaletách restaurace. Několika lidem se podařilo z restaurace utéct. Muž střílel zbraněmi, které držel legálně. 

Na informace o vyšetřování tragédie v Uherském Brodě je nyní uvaleno embargo. Na konci března poskytne informace společně policie a státní zastupitelství. (více čtěte ZDE)

Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.