Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

V technické části Muzea Kampa hořelo. Dým pronikl do výstavních hal, obrazy se ale nakonec nepřemisťovaly

Česko

  14:37aktualizováno  18:59
Praha - Hasiči uhasili požár v technické místnosti v Muzeu Kampa v Praze. Zplodiny hoření se dostaly do výstavních prostor. Původní informace, že kvůli tomu bude nutné vynést obrazy, se ale nepotvrdily. Hasičům se prostory podařilo rychle odvětrat. Hasiči to uvedli na Twitteru. Záchranáři na místě ošetřili jednoho muže, řekla mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Muzeum Kampa

  • O založení Muzea Kampa se zasloužila sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková (100), která v exilu v USA společně se svým manželem, ekonomem Janem Mládkem, shromáždila rozsáhlou sbírku umění.
  • Po pádu komunistického režimu se Mládková vrátila do Čech, kde vybudovala kulturní stánek - Muzeum Kampa, v němž svou sbírku umístila a věnovala ji Praze. Město ji propůjčilo nadaci Mládkových a umožňuje jí využívat Sovovy mlýny 99 let. Muzeum Kampa bylo otevřeno 10. září 2003.

Zdravotní stav ošetřeného muže není vážný, převoz do nemocnice nebyl nutný, řekla Poštová. „Další zraněné hlášené nemáme. Zůstáváme na místě a situaci monitorujeme,“ uvedla.

Škody na vzduchotechnice a elektroinstalaci budou podle pražského radního Jana Chabra (TOP 09) v řádu vyšších desítek milionů korun. Škody na obrazech zatím nejsou známy, řekl sdělil radní. Škodu určí vyšetřovatel příčin požárů ve spolupráci se zaměstnanci muzea, kurátorkou výstavy a majiteli sbírek. Příčina požáru se prozatím vyšetřuje, sdělil mluvčí hasičů Martin Kavka.

Požár podle Pospíšila i Chabra vznikl při opravě v technické místnosti. Zřejmě kdosi svařoval panty, a od plamenů se vzňalo obložení místnosti, uvedl Pospíšil. Technickou místnost požár kompletně zničil, doplnil Chabr. 

Podle jeho informací zřejmě kdosi svařoval panty a od plamenů se vzňalo...
Na místě jsou hasiči z centrální a smíchovské stanice a jednotka HÚOPH.

Předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil v České televizi uvedl, že nešlo o banální záležitost, hořelo ale v jiném objektu, než kde byly uloženy či vystavovány sbírky a umělecká díla. Dále sdělil, že výtvarná díla posoudí restaurátoři. Pokud je zasáhl čistý bílý kouř, nemusela by se čistit. Pokud to byl ale kouř tmavý, zřejmě by potřebovala ošetřit. Pospíšil také uvedl, že zakladatelka Muzea Kampa Meda Mládková bydlí v jiné části muzea, než kde hořelo, a je tak dle něj v pořádku.

Zvětralé pivo vyvolalo paniku, okolo kaluže ležel mrtvý pták. Do akce šla i protichemická jednotka

Hořet začalo kolem 14:15, plameny se podařilo dostat pod kontrolu krátce před 15:00. „Hoří zde technická místnost, kde je rozvaděč, plameny se nešíří, nicméně zplodiny hoření bohužel pronikly do výstavních prostor. My se snažíme ty zplodiny odvětrat přetlakovou ventilací,“ řekl poté mluvčí hasičů Martin Kavka. V technické místnosti byly tlakové lahve, hasiči je vynosili. Policejní mluvčí řekla, že přes 100 lidí muselo odejít do bezpečného prostoru. Uzavřena byla v době zásahu plavební komora před objektem.

„Po dohodě s odborníky muzea nebylo nakonec nutné obrazy přesouvat. Prostor se nám podařilo rychle odvětrat. Požár je zcela uhašen,“ uvedl mluvčí hasičů kolem 16:15. Pospíšil potvrdil, že umělecká díla nebylo třeba z muzea vynášet. Budova se musí řádně odvětrat. Okolí proto zajišťují policisté. „Hlídají exponáty, je to celé otevřené,“ řekla policejní mluvčí Lucie Drábková.

Pospíšil je vděčný hasičům za záchranu objektu a cenných sbírek, chce ale začít jednat s Prahou, které objekt patří, aby bylo možné co nejdříve Muzeum Kampa alespoň částečně otevřít. Pokud by muzeum zůstalo zavřené delší dobu, byla by to po koronavirové krizi a s ní spojeným uzavřením další velká ekonomická rána, dodal.

Podle Chabra bude moci část muzea fungovat i nyní, neboť muzeum má dvě klimatizační jednotky. Jedna z nich poškozena nebyla. „Nicméně, co se týká toho křídla, co je vidět od Vltavy, tak tam se obávám, že to bude trvat poměrně delší dobu. Když budeme optimističtí, tak to potrvá měsíc, měsíc a půl, v horším případě i déle,“ řekl radní.

Muzeum Kampa, které založila Meda Mládková, spravuje mimo jiné sbírku děl průkopníka abstraktního umění Františka Kupky (1871 až 1957), jednoho z nejvýznamnějších představitelů světového umění 20. století. Jeho díla spolu s díly sochaře Otty Gutfreunda tvoří stálou expozici muzea.

Oprava Šlechtovy restaurace v pražské Stromovce opět uvázla na mělčině. Stavební firmě došly peníze

V současné chvíli muzeum hostí čtyři další výstavy. Poslední dva týdny je k vidění Celek jsoucna, jsoucí v celku českého konceptualisty Jana Wojnara. Muzeum Kampa si také každoročně připomíná Miladu Horákovou a druhá výstava, která je k vidění do 24. srpna, je věnována právě jí. Třetí je spojení Pasty Onera a obrazů Alfonse Muchy v podobě výstavy Elusive fusion. Do poloviny září jsou k vidění ještě propalované koláže a objekty Eduarda Ovčáčka.

Sovovy mlýny, kde sídlí Muzeum Kampa, byly v roce 2002 zasaženy stoletou vodou. Díky nasazení zaměstnanců muzea a pomáhajících dobrovolníků se je podařilo v krátké době otevřít veřejnosti.

  • Muzeum Kampa pečuje mimo jiné o rozsáhlé sbírky dvou velkých osobností umění 20. století - průkopníka abstrakce Františka Kupky a sochaře Otto Gutfreunda. Spravuje také sbírku středoevropského moderního umění, která zahrnuje práce Jiřího Koláře, Karla Malicha, Stanislava Kolíbala či Karla Nepraše.
  • Zlatým hřebem expozice jsou Kupkova díla. Jejich kolekce dnes čítá přes 250 děl. Jde především o práce na papíře - kresby a studie k pozdějším velkým plátnům, a také 12 obrazů.
  • Na Kampě je například Katedrála (1912) či jedno z Kupkových zásadních děl: Amorfa - Teplá chromatika (1912; Amorfu - Dvoubarevnou fugu má ve svých sbírkách Národní galerie). Vývojově významné jsou i studie k Vertikálním plánům (1912 až 1913).
  • Začátkem roku 2012 Mládková zakoupila čtyři desítky Kupkových děl v USA od historičky umění Lilli Lonngren Andersové, která je získala přímo od autora. Nadace Mládkových kolekci získala za 500 000 dolarů (zhruba deset milionů korun).
  • Prvním impulzem k založení sbírky bylo setkání Mládkové s Kupkou v 50. letech v Paříži. V následujících letech se pak manželům Mládkovým podařilo koupit přes 200 Kupkových obrazů. Rozsáhlejší soubor moderního umění kompletovala Mládková od poloviny 60. do poloviny 80. let během návštěv tehdejší ČSSR.
  • Opravu zchátralých Sovových mlýnů, která začala v květnu 2000, provázela řada sporů. Odstartovaly už vyhlášením architektonické soutěže v roce 1998. Vítěz z ní nevzešel a Mládková si vybrala návrh architektky Heleny Bukovanské, který se jí od počátku líbil.
  • Medializována byla i kauza moderních skleněných artefaktů, které chtěla majitelka sbírky na budově mít. Až díky rozhodnutí ministra kultury Pavla Dostála z roku 2001 je na věži schodiště umístěna skleněná krychle, kterou památkáři nepovolili, ale na níž Mládková trvala. Součástí objektu se po diskusích stala i prosklená lávka.
  • V péči Muzea Kampa jsou čtyři zásadní sbírky - Sbírka Jana a Medy Mládkových (Kupka, Gutfreund, Kolář, středoevropské umění), Sbírka Jiřího a Běly Kolářových (Kotík, Lhoták, Boudník, Malich a další), Sbírka pro Jindřicha Chalupeckého (Cígler, Boštík, Veselý, Malich, Anderle, Sýkora, Nešleha a další) a Sbírka Nadace Jana a Medy Mládkových - nový fond (Kupka, středoevropské umění).
  • Muzeum Kampa pořádá řadu krátkodobých výstav tuzemských i zahraničních umělců.
  • Při záplavách v roce 2002 utrpělo muzeum devastující škody. Objekt, který se nachází v bezprostřední blízkosti Vltavy, zalila velká voda do výše tří metrů, exponátů se to však příliš nedotklo. Škody byly vyčísleny na 20 milionů korun. Stejné škody způsobily v muzeu i povodně z roku 2013.
  • Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech na Českolipsku v rodině ředitele místního pivovaru. Poté, co za války zavřeli školy, nastoupila jako písařka u ředitele Škody v Hradci Králové. Po válce odjela studovat ekonomii do Švýcarska, kde získala doktorát ekonomických věd. Později studovala dějiny umění na L'École du Louvre ve Francii. Od roku 1960 žila v USA. Provdala se za ekonoma Jana Mládka, který většinu života pracoval v Mezinárodním měnovém fondu (MMF). S ním procestovala celý svět. Mládek byl po roce 1945 jedním z prvních guvernérů MMF, později mimo jiné řídil oddělení pro transformaci ekonomik v Africe.
Autoři: ,