Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V ulicích se žebrá i hraje

Česko

Oživlé centrum – V čase adventu je v Brně více muzikantů. Ale také žebráků

Politici nechtěně pomohli Vánoce v Brně doplnit o hudbu. Jejich pokus o vyhlášku zakazující hudební produkce jako druh žebrání nyní v důsledku rozezvučel ulice Brna.

BRNO Na jedné straně zní koledy vyluzované z lesního rohu, na další ze saxofonu a na třetí z tahací harmoniky. Tak hudební advent Brno ještě nezažilo. Téměř se obejde bez tlampačů, které obvykle předvánoční hudbu do ulic hustily.

Sami hudebníci přiznávají: mohou za to politici. „Hned dvojmo. Jednak si tak přivyděláme, ale především jim tak ukazujeme, o co mohli přijít,“ připomíná student hrající na České ulici. Má na mysli letošní pokus o vyhlášku zakazující pouliční hraní „s otevřeným futrálem“ jako metodu žebrání.

Ani pamětníci si na tak pestrou směsici v ulicích nevzpomínají. „Naštěstí mlčí všudypřítomná CD, která hrají z hudebnin totéž dokola. Je to příjemné oživení,“ svěřuje se Pavel Kudrna, který včera naslouchal produkci hudebníků v Masarykově ulici. Politici přitom ani zdaleka nesplnili své sliby, které dali po bouřlivé reakci na zákaz. Nefungují slibované Musicpointy ani další vylepšení.

Lidé si však stěžují: hudba sice z vyhlášky vypadla, ale jako by zanikl i celý protižebrácký předpis. Mnozí se vyzbrojují alespoň foukací harmonikou a hlídkám se snaží namluvit, že jsou pouličními hudebníky. Statistiky městské policie ale mluví jasně. „Naše hlídky vyjíždějí několikrát denně, celkem od chvíle, kdy vyhláška vešla v platnost, zasahovaly asi v pěti stech případů,“ sdělila mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Žebráci si prý přinejmenším dávají pozor. Často zmizí, hned jak zahlédnou uniformy. Poučením jsou jim zřejmě případy několika kolegů, kteří – přeneseně – kvůli žebrání přišli o svobodu. Při jejich kontrole policisté totiž zjistili, že jde o hledané osoby. „Někteří žebráci jsou ale nenapravitelní a objevují se na místech, kde nemají co dělat,“ podotkla mluvčí. Kromě středu města je problémovým okolí obchodního domu Tesco.

***

KDO TAKÉ O ADVENTU „PRACUJE“ V ULICÍCH

* Oficiální statistiky pouličních hudebníků neexistují, nejsou nikde registrovaní ani neodvádějí poplatky. Podle odhadů v době adventu hraje v centru Brna současně až šest skupinek.

* Počty žebráků jsou přesnější. Pokutuje je totiž městská policie. Denně podle jejích statistik řeší několik případů žebrání. Za to lze považovat různé formy žádání o finanční příspěvek. Často je vyřeší domluva.

* Nejpřesnější jsou statistiky týkající se kapsářů. Pro ty je adventní čas v centru výhodnější než léto, počet případů krádeží peněženek a drobností z kapes či z příručních zavazadel výrazně roste.

* Výrazně však v nehostinném čase ubývá prostitutek. Ty omezují i nabízení sebe sama na ulicích, které jsou pro ně jinak typické – na Moravském náměstí, v Kounicově a Lidické.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...