Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Ústavu experimentální medicíny začala kontrola. Kvůli kauze s kmenovými buňkami

Česko

  12:56
PRAHA - V Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR v pondělí začala mimořádná kontrola hospodaření. Poslal ji sem předseda Akademie věd Jiří Drahoš poté, co minulý týden odvolal z funkce ředitelky ústavu Evu Sykovou kvůli kauze s kmenovými buňkami. Mluvčí akademie Jan Martinek řekl, že jde o interní audit, který provádějí pracovníci kontrolního odboru akademie. Podle prvních odhadů bude kontrola trvat do konce července, uvedl.

Eva Syková (vlevo) v Ústavu experimentální medicíny akademie věd. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Syková ve čtvrtek na funkci ředitelky ústavu sama rezignovala, v ústavu bude ale dál pokračovat ve vědecké práci. Její spolupracovníci podle reportáže České televize brali od některých pacientů se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) peníze (150.000 korun) za experimentální léčbu kmenovými buňkami. Účast v klinické studii však má být ze zákona bezplatná.

Vědkyně trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou prý bylo pomoci pacientům ALS. Drahoš minulý týden řekl, že pověření vedením ústavu bude řešit akademická rada. Na ředitele ústavu bude vypsán konkurz.

Rezignace Sykové

Syková rovněž rezignovala na členství ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) chce ve středu navrhnout vládě její odvolání. Uvolněné místo v předsednictvu rady bude doplněno ze stávajících členů rady, aby v ní fungovali oba místopředsedové. Syková v médiích uvedla, že proti obviněním se hodlá bránit, a to i soudní cestou. Senátorkou za ČSSD hodlá zůstat.

Problémem klinické studie s kmenovými buňkami se zabývala například etická komise Akademie věd. Začátkem března konstatovala, že aplikování kmenových buněk mimo klinickou studii a způsob informování veřejnosti o výzkumu lze označit za pochybení proti zásadám výzkumníka AV ČR. Postupem lékařů se v současnostizabývá i etická komise ministerstva zdravotnictví.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat