15. ledna 2016 18:07, aktualizováno  23:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protikorupční policie krouží kolem Sisáka. Po zásahu ve Spolchemii zadržela dva lidi

Spolek pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spolek pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem. | foto: Spolchemie

ÚSTÍ NAD LABEM V ústecké Spolchemii v pátek odpoledne zasahovala policie. Zásah podle mluvčího firmy Jana Charváta souvisel s činností společnosti Via Chem, Spolchemie s policií spolupracuje. Podle informací serveru Lidovky.cz šetří Via Chem protikorupční policie pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Podle mluvčího Spolchemie Charváta přišli kriminalisté do podniku s povolením od soudu. Česká televize uvedla, že policie zadržela nejméně dva lidi. Jádro kauzy by se mělo týkat kontroverzního podnikatele Petra Sisáka, jemuž se připisuje vlastnictví zadluženého Via Chemu. Právě Sisák by měl být podle informací LN jedním ze zadržených.

„Nemohu komentovat podrobnosti, mohu pouze sdělit, že dozorujeme úkony Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality,“ řekla serveru Lidovky.cz a LN Lenka Bradáčová, šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Zásah se týká Via Chemu, tvrdí mluvčí Spolchemie

„Zásah se netýkal činnosti Spolku pro chemickou a hutní výrobu, ale společnosti Via Chem. My poskytneme orgánům činným v trestním řízení veškerou podporu, kterou budeme moci poskytnout,“ řekl mluvčí Spolchemie Charvát.

Policisté podle ČT zasahovali také v budově Krajského soudu v Českých Budějovicích, kde zapečetili několik kanceláří. Soud se zabývá insolvencí zadlužené Via Chem Group. Policisté také podle ČT prováděli domovní prohlídky u advokátů Ivo Haly, který působil jako insolvenční správce, Roberta Vladyky mladšího a Jana Pacovského.

Jak padla skupina Via Chem Group.

Jak padla skupina Via Chem Group.

Společnost Via Chem Group, s níž je podnikatel Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun. Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments (KI), které v minulosti svěřila města Sokolov a Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.

Jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz.

Mluvčí policejního prezidia David Schön v pátek odmítl podat jakékoli informace. „Nebudeme váš dotaz vůbec komentovat,“ řekl. Na místě pravděpodobně zasahovala protikorupční policie. „Nebudeme poskytovat žádné informace,“ řekl mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták řekl, že ÚOOZ v pátek nikde nezasahuje.

mprMartin Prachař, okoOndřej Koutník, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!