14. června 2013 18:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Ústeckém kraji je bez elektřiny poslední tisícovka odběratelů

Labe stále klesá, města vyčíslují škody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Labe stále klesá, města vyčíslují škody. | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM V Ústeckém kraji zbývá obnovit dodávky elektřiny pro posledních tisíc odběratelů, méně než 900 jich stále nemá plyn. Hlavně dodávky elektřiny se daří rychle obnovovat, na Litoměřicku, Děčínsku a Ústecku však přesto stále platí stav nouze, který energetici vyhlásili 4. června.

Zrušen nebude zřejmě dřív než po neděli, řekla severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. V Ústeckém kraji zasáhly povodně 80 měst a obcí, v době kulminace Labe bylo v kraji bez dodávek elektřiny na 7500 odběratelů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zpět do provozu jsme už uvedli stanice v Hřensku, Prosmykách i ve Lhotce nad Labem, Sebuzíně, Terezíně, Ústí nad Labem v okolí kruhového objezdu pod Větruší a připojen je i hotel Palace," vyjmenovala Holingerová.

Čekání na obnovení dodávky:

Na obnovení dodávek zatím podle ní čekají odběratelé v Bohušovicích nad Ohří, Dobříni, Křešicích, Kyškovicích, Libochovanech, Mlékojedech, Oknech nebo Počáplech. Bez dodávek jsou stále také někteří odběratelé v Hřensku a Dolním Žlebu.

Od minulého čtvrtka, kdy Labe v Ústí kulminovalo, se podařilo obnovit dodávky elektřiny ve 121 distribučních trafostanicích na severu Čech a zprovoznit na čtyřicet úseků vedení nízkého napětí v obcích.

"Bez napětí je na severu Čech už jen 12 distribučních trafostanic a v 15 obcích jsou ještě kvůli následkům povodní vypnuté úseky vedení nízkého napětí," doplnila Holingerová. Škody podle ní zatím nejsou vyčísleny, hrubý odhad se pohybuje v řádech desítek milionů korun.

Domácnosti bez plynu

Ubývá i odběratelů odpojených od plynu. RWE už obnovila dodávky dalším 850 odběratelům, z toho 370 na Litoměřicku, 240 na Ústecku a 78 odběratelům na Děčínsku.
"V zaplavených oblastech, především na Litoměřicku a Ústecku, je v současnosti uzavřeno ještě přibližně 890 hlavních uzávěrů plynu. Až v těchto obcích opadne voda, pracovníci RWE jsou občanům maximálně k dispozici, aby jim pomohli s otevřením jejich hlavních uzávěrů a obnovou odběru zemního plynu do domácností," sdělil mluvčí společnosti RWE Distribuční služby Lukáš Kresač.

Podle něj se podařilo od minulého týdne obnovit dodávky pro více než 2000 zákazníků. V době kulminace Labe jich bylo bez plynu asi 2900.

Povodně mají zřejmě 12. oběť

Červnové záplavy v České republice mají zřejmě dvanáctou oběť. Policie  z Berounky v Černošicích u Prahy vytáhla mrtvého muže, mohlo by jít o pohřešovaného vodáka z dnů povodní z Hlásné Třebaně. Prokázat to ale musí pitva.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!