Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V úterý přibylo po třech dnech opět více než 100 případů covidu-19, ve středu zatím dalších 80 nakažených

Roušky i v parných letních dnech. Ve Větrném Jeníkově stále realitou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roušky i v parných letních dnech. Ve Větrném Jeníkově stále realitou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Praha Počet nových případů koronaviru se v úterý po třech dnech opět přehoupl přes sto. V Česku přibylo 103 nakažených, zatímco v pondělí a o víkendu se denní přírůstky držely kolem 60. Ve středu zatím v ČR přibylo 80 případů. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 4561 lidí.

Od března se nakazilo 13 421 lidí, 8505 z nich se vyléčilo, 355 nemocných s covidem zemřelo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví ke středeční 17:30.

Koronavirus Česko

Zdravotnice na odběrovém místě v areálu nemocnice v Karviné-Ráji, kde se 15....
Obecní úřad Církvice na Kutnohorsku (na snímku z 10. července 2020), kde se 4....

Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) nové případy už negeneruje ohnisko v Karviné. „Čísla mohou být relativně příznivá, protože se zdá, že ohnisko na Karvinsku se postupně zklidňuje. Nepotvrdilo se nějaké masivní komunitní šíření nemoci,“ řekl ve středu ministr na dotaz novinářů na odborné konferenci Věda a výzkum v boji s pandemií SARS-CoV-2/covid-19 - Výzkumná infrastruktura jako součást kritické infrastruktury státu.

Počty nových případů se tak podle něj zvyšují ve zbytku země, například nové ohnisko je v uherskohradišťské nemocnici. „Nemocnic, kde se nákaza objevila, je celá řada. Jsou to rizikové provozy,“ uvedl ministr. Tam, kde se nemoc šíří v komunitě, jako v Moravskoslezském kraji, jsou podle něj zdravotníci pravidelně testováni. V Uherském Hradišti podle něho zatím nejsou žádní nakažení s vážným průběhem covidu-19.

Vojtěch: Omezená JIP v Uherském Hradišti

Uherskohradišťská nemocnice uzavřela jednotku intenzivní péče (JIP) a zastavila na ní příjem pacientů. Testy totiž prokázaly onemocnění covid-19 u devíti zaměstnanců nemocnice a jednoho z pacientů hospitalizovaných na pooperační JIP. Další pozitivní pacient leží v nemocnici na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO), ale s případem nesouvisí.

Bez vážnějších příznaků nemoc prodělává většina lidí, kteří se jí nakazí. V nemocnicích je s onemocněním 135 lidí, ve vážném stavu je 19 z nich.

Testů na koronavirus hygienici v úterý provedli 3661, o více než stovku méně než v pondělí. Podíl potvrzených případů nákazy k počtu testů v úterý stoupl na 2,81 procenta, v pondělí činil 1,68 procenta. Celkový počet testů, včetně opakovaných u stejného člověka, za celou dobu epidemie v Česku překročil 606 000.

Většina okresů nové případy covidu-19 neregistruje. Lokální ohniska nemoci jsou na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Kutnohorsku a Jihlavsku. Nejvíce zasažené zůstává Karvinsko, za uplynulý týden tam zaznamenali zhruba 61 nových případů na 100 000 obyvatel. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů těžební firmy OKD a jejich blízkými. Na sousedním Frýdecko-Místecku je za posledních sedm dní 27 nových případů na 100 000 obyvatel.

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském kraji, kde od vypuknutí epidemie odhalili 3837 případů koronaviru. V Praze je to o víc než tisícovku případů méně a v nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 212 nemocných. S covidem-19 nejvíc lidí zemřelo v Praze, nejméně ve Zlínském kraji.

Vláda kvůli příznivému vývoji nemoci v posledních týdnech zrušila většinu plošných opatření. Některá omezení, například nošení roušek či omezení hromadných akcí, platí dál v postižených okresech v Moravskoslezském kraji. V Praze si lidé musejí zakrývat nos a ústa v metru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by se roušky v MHD mohly znovu nosit od října či listopadu, kdy se začnou šířit i další respirační viry a později také chřipka.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...