Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V úterý přibylo více než 300 nakažených. Reprodukční číslo stouplo na 1,45, nejvíc za letošní rok

Antigenní testování na koronavirus. foto: ČTK

V úterý přibylo v Česku 317 potvrzených případů koronaviru. Poprvé od 8. června tak denní nárůst překročil hranici tří stovek případů. Reprodukční číslo se opět zvýšilo na 1,45, což je letos nejvíce. Stejnou hodnotu mělo také v pondělí a rovněž první dva dny roku. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 16 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti pondělí zvýšilo o dva. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
  9:12aktualizováno  10:17

Úterní nárůst nakažených byl o více než 200 případů vyšší než před týdnem. Minulé úterý byl ale svátek a ve volných dnech se méně testuje. Laboratoře tento týden provedly zhruba 84 tisíc testů, minulý týden jich bylo přibližně 39 tisíc. Pozitivita preventivních testů se zvýšila na 0,17 procenta. V případe diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky, je pozitivních 2,1 procenta vzorků.

Možnost preventivního testování hrazeného ze zdravotního pojištění zřejmě od září ztratí lidé, kterým nic nebrání v tom, aby se nechali naočkovat. Předpokládá to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Lidé bez dokončeného očkování test potřebují třeba k návštěvě restaurace, kadeřnice nebo kina. Vojtěchův poradce a epidemiolog Rastislav Maďar sdělil, že v září bude zároveň opět zavedeno testování ve školách a v zaměstnání.

V nemocnicích bylo k úterý s covidem 30 lidí. Počet pacientů se tak proti pondělí o čtyři snížil. V těžkém stavu zůstávají dva hospitalizovaní. Za uplynulých deset dní zemřeli s koronavirem dva lidé. Od začátku epidemie eviduje ministerstvo 30 335 obětí.

Incidenční číslo roste už týden v řadě. Nejhůře je na tom Praha, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 42 nakažených. Následují Plzeňský kraj s 38 případy a střední Čechy s 20 případy na 100 tisíc obyvatel. Relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj, kde má incidenční číslo hodnotu 3,8.

Reprodukční číslo na dnešních 1,45 stouplo z úterních 1,37. Údaj ukazuje, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Pokud je vyšší než jedna, epidemie zrychluje. Před měsícem bylo reprodukční číslo pod 0,7.

Od začátku epidemie se v Česku koronavirem prokazatelně nakazilo 1 670 073 lidí. Dosud se vyléčilo 1 637 367 z nich.

Očkování proti covidu v úterý podstoupilo zhruba 89 500 lidí, asi o 4000 méně než v pondělí. Od prosincového začátku vakcinace aplikovali zdravotníci v Česku dosud 9 156 505 dávek vakcíny. Dvě dávky dostalo téměř 3,9 milionu lidí.

Od pondělí fungují v Praze dvě centra, kde je možné se nechat očkovat bez předchozí registrace. „Za dnešek (úterý) do obchodního centra na Chodově přišlo 814 lidí a na pražské hlavní nádraží přes 400. Zdá se, že možnost rozhodnout se pro očkování „tady a teď“ lidem vyhovuje,“ uvedl Vojtěch na twitteru. V následujících dnech by měla být otevřena další centra na nádražích, zejména v krajských městech nebo v místě dopravních uzlů.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Mohlo by vás zajímat