Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klesá počet hospitalizovaných, za středu zatím ale přibylo více nakažených než před týdnem

Testování na koronavirus v odběrovém stanu FN Brno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na koronavirus v odběrovém stanu FN Brno. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Praha V úterý vzrostl v Česku podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů na 26,3 procenta, což je nejvíce od 14. listopadu. Ve středu také zatím k 18:00 přibylo více nakažených než minulou středu k večeru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích je ale nyní nižší než před týdnem.

K úterku bylo hospitalizováno 5413 lidí, z toho 815 ve vážném stavu, což bylo zhruba o 15 procent méně než předchozí úterý. Také denní nárůsty úmrtí nakažených v posledních dnech zpomalují.

Už ve středu ráno zveřejněný počet případů za úterý napovídal, že šíření nákazy po předchozím vytrvalém zpomalování zrychlilo. V úterý laboratoře odhalily 5857 lidí s covidem-19, asi o 1600 více než minulý týden. Předchozí úterý byl sice státní svátek, takže bylo provedeno méně testů než tento týden, ale i podíl nakažených na počtu provedených testů nyní stoupl. Přesáhl 26,3 procenta, zatímco ještě v pondělí byl na 19 procentech a minulé úterý činil zhruba 24,6 procenta.

I navzdory nárůstu je podíl odhalených případů na počtu testů v současnosti nižší než na přelomu října a listopadu, kdy dosahoval rekordních hodnot. Tehdy se podíl více než dva týdny vytrvale pohyboval nad 30 procenty a 4. listopadu vystoupal na 38,4 procenta, což bylo nejvíce od březnového začátku epidemie covidu-19 v Česku.

Ve středu zatím k 18:00 přibylo v zemi 2678 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Oproti údajům za minulou středu k večeru je to asi o dvě stovky více. Od 1. března, kdy se v Česku objevili první nakažení, bylo zaznamenáno celkem přes 505 000 případů covidu-19.

Zatím však stále postupně ubývá hospitalizovaných. Na začátku listopadu, kdy byly zaznamenány i rekordní přírůstky nakažených kolem 15.000 denně, bylo v nemocnicích zhruba 8300 lidí s covidem-19. Teď je hospitalizovaných skoro o 3000 méně. Také podíl hospitalizovaných na celkovém počtu nemocných s covidem-19 je nyní nejnižší od začátku listopadu. Činí 6,97 procenta, což je nejméně od 7. listopadu. Nejvýše se v poslední době dostal podíl hospitalizovaných zhruba před týdnem, když 16. listopadu dosahoval téměř deseti procent z celkového počtu nemocných.

Rovněž denní nárůsty počtu úmrtí lidí trpících covidem-19 v posledních dnech klesají. V úterý zemřelo 109 lidí, což byl jeden z nejnižších denních počtů úmrtí od konce října. Na začátku listopadu se počet zemřelých za den pohyboval kolem dvou stovek. Ve středu zatím k 18:00 zemřelo 32 lidí. Od začátku epidemie zemřelo 7611 nakažených.

Nejvíce se koronavirus v posledních dnech šíří na Havlíčkobrodsku, kde bylo za uplynulých sedm dní zaznamenáno zhruba 711 nakažených na 100 000 obyvatel. V ostatních okresech v Česku jsou počty nakažených v přepočtu na obyvatele většinou o několik stovek nižší.

Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo na 57 bodech. Třetí den je tak ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. Zvýšilo se ale tzv. reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Zatímco v neděli činilo 0,72, ve středu stouplo na 0,93.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...