Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Silný vítr zasáhl Česko. Hasiči vyjíždějí k stovkám případů, na převrácené atrakci se zranilo šest dětí

Chlumec nad Cidlinou V zábavním Fajnparku u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku se ve středu po poledni převrátil skákací hrad. Zranilo se šest dětí ve věku od tří do 17 let. Jedno do nemocnice převezl vrtulník. Policie v podvečer uvedla, že při události byl ještě zraněn jeden dospělý člověk. Provozovatel Fajnparku Roman Švec v České televizi uvedl, že silný nárazový vítr vytrhl kotvení atrakce karabinami a popruhy k zemi, ta se pak zřítila. Událost vyšetřuje policie.

V České republice fouká ve středu velmi silný vítr. Hasiči od rána vyjeli již ke stovkám událostí způsobených vichřicí. Nejvíce případů je ve Středočeském, Plzeňském, Ústeckém a právě v Královéhradeckém kraji.

Nejvážněji byl zraněn tříletý chlapec, který utrpěl těžké poranění hlavy, řekl lékařský náměstek Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Anatolij Truhlář. Do hradecké fakultní nemocnice dítě převezl vrtulník. Ve fakultní nemocnici skončily i ostatní zraněné děti, u nichž většinou šlo o lehká či středně těžká zranění, například zlomeniny či oděrky. „Žádný pacient není v přímém ohrožení života,“ řekl Truhlář. Kromě vrtulníku záchranáři k události vyslali šest posádek.

„Policie následným šetřením na místě zjistila ještě jednu lehce zraněnou dospělou osobu,“ řekla mluvčí policie Magdaléna Vlčková. Truhlář na opakovaný dotaz potvrdil, že zdravotničtí záchranáři na místě ošetřili a do nemocnic odvezli šest dětí.

Pracovníci Fajnparku podle Švece s příchodem větru začali jednotlivé atrakce postupně vyfukovat, přičemž začali od těch menších, na které chodí menší děti. Skákací hrad se kvůli větru podle něj utrhl z úchytů těsně před uzavřením. „Snažili jsme se děti, co byly zabalené v hradu, vyprostit a vytáhnout ven,“ popsal Švec v ČT situaci po zřícení atrakce.

Strom spadlý v důsledku silného větru poškodil osobní automobil v jedné z...
Hasiči po celé republice měli kvůli větru stovky výjezdů, jen v Praze šlo o...

V době zborcení atrakce bylo ve Fajnaprku podle Švece asi 1000 lidí. Následně byl Fajpark uzavřen a návštěvníkům bylo vráceno vstupné. Opětovné otevření parku podle Švece záleží na počasí.

Hasiči měli nehodu v zábavním parku hlášenu ve 12:38. „Šest dětí si do péče převzali zdravotničtí záchranáři, jedno bylo převezeno do nemocnice vrtulníkem,“ řekla mluvčí. Čtyři jednotky hasičů podle ní místo události následně zajistily, předaly policii a před 14:00 se vrátily na základny.

Policie do zábavního parku vyslala několik hlídek a místo události si převzala. „Zjišťujeme příčiny a okolnosti události a zjišťujeme i míru případného protiprávního jednání osob,“ uvedla mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

Fajnpark podle své webové prezentace zaujímá plochu 11 hektarů a nabízí více než 40 různých atrakcí. Například skákací atrakce, simulace chůze po Měsíci, království obřího hmyzu, dinosauří park, sopečnou skluzavka, vodní děla.

Komplikace při hašení požáru

V Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku hoří od středečního odpoledne hromada štěpky. Likvidaci požáru značně komplikuje vítr. Oheň už zasáhl velkou plochu a stále není pod kontrolou. Hasiči vyhlásili čtvrtý, nejvyšší, poplachový stupeň. Na místě jich zasahují desítky ze Středočeského i Jihočeského kraje. Nikdo není zraněný. Zásah bude pokračovat i během noci, řekla po 19:00 mluvčí hasičů Tereza Fliegrová.

Silný vítr oheň rozšířil a hrozilo, že zasáhne i okolní budovy, které jsou součástí zemědělského areálu. Štěpka je na volném prostranství. „Požár se částečně rozšířil i mimo areál,“ uvedla mluvčí. Na místo měl také zamířit vrtulník s termokamerou, jeho vzlet ale neumožnilo větrné počasí. Na místě pomáhá s rozebíráním hromady štěpky i zemědělská technika, konkrétně nakladače.

Hasiči ve středu zasahují v celém Středočeském kraji kvůli popadaným stromům i dalším haváriím způsobeným větrem. Do 19:00 evidoval dispečink středočeských hasičů přes stovku zásahů souvisejících s počasím včetně odstraňování nebezpečných stavů, což jsou například poškozené střechy budov a podobně. Výrazně zvýšený byl počet zásahů například v okresech Praha-východ, Beroun a Benešov.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...