Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V žádosti o vydání Nečase jsou osekané odposlechy. Vymazali část intimností

Jana Nagyová a Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyová a Petr Nečas. | foto: ČTK

PRAHA Policejní žádost o vydání expremiéra Petra Nečase (ODS) leží ve sněmovně. Členům mandátového a imunitního výboru, kteří se s jejím zněním v těchto dnech seznamují, se tak naskytl nezvyklý pohled do Nečasova soukromí. Komunikace mezi ním a bývalou ředitelkou sekce kabinetu Janou Nagyovou totiž musela být kvůli intimnostem výrazně osekána.

Sněmovnímu výboru přinesl žádost o vydání Petra Nečase jeho spolustraník František Dědič. Jak řekl serveru Lidovky.cz, nových informací v ní příliš není, některé pasáže odposlechů Jany Nagyové by však podle něj mohly zaujmout bulvární média.

„Fragmenty z odposlechů, které tam jsou uvedeny, mohou být lechtivé či řekněme pikantní,“ vyjádřil se ve stejném duchu také místopředseda KSČM Jiří Dolejš, který do dokumentu také nahlédl. Podle něj žádost nic nového nepřinesla - alespoň co se týče důkazů. Jediné, co poslance zaujalo, byla forma, jakou policie odposlechy Nagyové upravila.

ČTĚTE TAKÉ:

„Jsou to fragmenty, není to čistý přepis. Tím pádem jen dokládají konstrukci té žádosti. Není tam kolikrát ani celá věta, ale jen část esemesky anebo část výroku,“ popisuje Dolejš.

O tom, že ve stenozáznamu odposlechů musí být konverzace mezi expremiérem a jeho pobočnicí mnohem pestřejší, vůbec nepochybuje. „Určitě by tam mohlo být těch chuťovek více, protože je z těch fragmentů zjevné, že ta komunikace byla, řekněme, v lehčím tónu,“ tvrdí poslanec Dolejš, který si policejní žádost prostudoval již v pondělí. 

Podle místopředsedy výboru Dědiče už jsou přepisy odposlechů uvedené v žádosti většinou známé (SMS Jany Nagyové o nabídkách funkcí čtěte zde), nově v nich vystupuje také úředník Roman Boček.

„Je to především komunikace Nečase a Nagyové, která byla odposlechnuta z jejího telefonu. Roman Boček to podle všeho zprostředkovával mezi ní a těmi poslanci, což už se vědělo,“ popsal Dolejš.

Vydat, či nevydat

Dolní komora bude brzy rozhodovat o vydání bývalého premiéra Nečase k trestnímu stíhání za uplácení a zneužití pravomoci v kauze trafik pro trojici exposlanců Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy.

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto).

Žádost žalobce Ivo Ištvana nyní projedná mandátový a imunitní výbor, který doporučí Nečase buď vydat ke stíhání, nebo nevydat. První jednání výboru na toto téma se bude konat ve středu 17. července. Sněmovna bude o vydání hlasovat pravděpodobně v září.

Není přitom jisté, zda sněmovna Nečase vydá, poslanci bývalé vládní koalice zatím vyčkávají na stanovisko výboru. I tak by ale mohl být expremiér stíhán, až mu skončí poslanecký mandát, což by v případě rozpuštění sněmovny mohlo být i před jarním termínem řádných voleb.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.