Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V zahraničí končí až pětina léků pro Čechy

Česko

Čísla potvrzují nebezpečný trend. Léky mizí z českého trhu, distributoři je přeprodávají do zahraničí. U nás pak mohou chybět.

PRAHA Lékový ústav si vedle sebe položil dvě statistiky z loňského roku a užasl. Jedno číslo říká, kolik léků na recept u nás v roce 2009 prodali velkodistributoři. Druhé udává, kolik za tyto léky zaplatily české zdravotní pojišťovny, tedy kolik se jich prodalo pacientům v českých lékárnách. Rozdíl činí neuvěřitelných 22 procent. „To je důkaz, že je pro distributory výhodné prodávat léky jinde za hranicemi,“ říká Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Je to jednoduchý obchod. Firmy využívají volného pohybu zboží v Evropské unii a toho, že se ceny léků liší. Stále častěji levně nakupují v Česku, aby dráž prodaly třeba v Německu, Rakousku nebo Británii. Na rozmach paralelního vývozu upozornily LN letos v dubnu. „Potíž může nastat v případě, když někdo paralelně vyváží ve větším, přežene to a z České republiky odveze veškerou zásobu léku na nějaké období. Pak pro lékárníky a pacienty u nás nezbude,“ řekl tehdy prezident lékárnické komory Stanislav Havlíček. „Někdy dodávky vypadnou na měsíc. My pak nemáme kde ty léky objednat,“ uvedl.

Lékový ústav už našel recept, jak se bude snažit proti hromadnému vývozu bojovat. „Posílíme cenovou kontrolu,“ plánuje Beneš. Distributoři totiž mají ze zákona regulovanou obchodní přirážku. To by mohlo být klíčem k tomu, jak nepříjemný, ale za splnění všech podmínek legální vývoz omezit. Stanovenou marži totiž musí distributor léků dodržet, i když zboží veze do zahraničí. A za takové podmínky by se mu to moc nevyplatilo. Mimo jiné kvůli dalším nákladům, třeba na příbalové informace v příslušném jazyce. „Dělali byste to, kdybyste dosahovali normálních zisků?“ poznamenal Beneš.

Jeho lidi se proto vyškolí na odhalování nelegálního obohacování distributorů. Těch v souvislosti s rozvojem paralelního vývozu kvapem přibývá. V roce 2009 mělo distributorské povolení 263 firem, což je zhruba o 40 víc než v předchozích třech letech.

Lékový ústav celkově považuje vývoz léků za potvrzení, že léky v posledních měsících zlevnily. Jednotliví pacienti to možná nepoznali. Doplatky totiž mohou být v mnoha případech vyšší, i když celkově cena klesla. Nižší je totiž i úhrada zdravotní pojišťovny.

Na druhou stranu se do Česka dlouhodobě některé léky dovážejí, protože je jejich cena u nás podstatně vyšší než v jiných evropských zemích. Mimo jiné je to hormonální antikoncepce, jejíž maximální cena u nás není regulovaná.

SPOTŘEBA LÉKŮ Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv je velký rozdíl mezi údaji o tom, kolik léků projde českou sítí velkodistributorů, a tím, kolik jich v lékárně vyzvednou pacienti českých pojišťoven. Od roku 2007 vzrostla hodnota úhrad distribuovaných léků na recept o 28,4 procenta, zatímco skutečné výdaje pojišťoven na tyto léky pouze o 6 procent.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.