Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
17. června 2014 10:17, aktualizováno  17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opencard už funguje. Za výpadek může firma EMS, řekl Hudeček

Opencard - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: MAFRA - Viktor ChladLidovky.cz

PRAHA Ještě v pondělí si pražský primátor Tomáš Hudeček pochvaloval, že vše kolem opencard běží, jak má. A hned v úterý ráno systém spadl: v zákaznickém centru v pražské Jungmannově ulici nefungovalo vydávání nových karet až do jedné hodiny. Kolaps přitom nastal poté, co Praha ukončila smlouvu s firmou eMoneyServices (EMS), která do pondělí zajišťovala servis systému. Po jednání rady primátor Hudeček uvedl, že za výpadek může právě EMS. Podle něj firma nepředala řádně systém opencard.

Od osmé hodiny ranní do jedné byl zablokován takzvané expresní vydávání karet. Cestující, kteří třeba ztratí kartu opencard nebo ji zničí, nedostanou u přepážky novou. Zaměstnanci magistrátu podle mluvčí systém restartovali a nyní se analyzuje co bylo příčinou. "Opencard už plně funguje. V půl třetí bude tisková konference, kde pravděpodobně o problému něco zazní," řekla pro server Lidovky.cz  mluvčí pražské radnice Petra Hrubá. O jaký problém šlo, nechtěla specifikovat.

Závada se podle magistrátu měla dotknout minimálního počtu lidí. "Podle mých informací jsme museli odmítnout zhruba dvacet lidí," oznámila serveru Lidovky Hrubá. Lidé byli na místě vyzváni, aby přišli později nebo si vyplnili písemný formulář se žádostí.

Karty opencard, na které lidé cestují v MHD, normálně fungovaly. Lidé si mohli bez potíží dobíjet i kupony.

Praha vs EMS

Podle Hudečka se Praha domnívá, že dopolední výpadek v kartovém centru v Jungmannově ulici souvisí s přechodem podpory od EMS na Prahu. "EMS odmítala podporu řádně předat," řekl Hudeček s tím, že konkrétní příčinu výpadku zjišťuje IT oddělení magistrátu.

Hudeček rovněž uvedl, že svým jednáním firma narušila další možná vyjednávání o odkupu autorských práv. Za ně chce EMS více než 370 milionů, Praha to ale považuje za příliš drahé.

Firma EMS nařčení Prahy odmítla. "Pan primátor lže. Do systému jsme nezasahovali a za výpadek žádnou odpovědnost neneseme. Správa opencard je výhradně záležitost Prahy," řekl mluvčí EMS Martin Opatrný. Firma prý žádnou žádost o předání od Prahy nedostala.

Aktuální potíže s kartou mají přitom politický přesah: do prosince 2013 měl dění kolem opencard na starosti radní Jan Vašíček. O dohled nad kartou přišel 6. června, kdy radní rozhodli, že vyjednávání povede sám primátor Hudeček. "Vím kde je problém, ale nejsem schopný vám to říct, protože je to věc pana primátora a tohle musí komunikovat on," řekl pro server Lidovky.cz Vašíček.

Podle radní Evy Vorlíčkové (TOP 09), která měla dříve v gesci IT, je ve hře i žaloba proti EMS.

ČTĚTE TAKÉ:

Fronty? Zatím klid

Zákazníci v kartovém centru nejsou. U vchodu v pasáži Škodova paláce sedí zaměstnankyně, které každého z žadatelů o kartu o situaci informují. Pokud si někdo přijde pro již hotovou kartu, bez problému mu ji vydají. Stejně tak prý převezmou vyplněný formulář.

Praha a vlastník autorských práv k systému opencard, firma EMS, vedou už několik týdnů ostré debaty ohledně dalšího fungování sporného projektu. Vedení města minulý týden oznámilo, že s EMS neprodlouží smlouvy na servis systému, služby si Praha začala zajišťovat sama.

Projekt opencard, který dosud stál 1,35 miliardy korun, pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS). Kartu si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. Skutečných uživatelů je kolem milionu. Přesný počet nedokáže uvést ani Praha ani EMS.

jzlJakub Zelenka, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.